Nowy numer 38/2023 Archiwum

Katowice. Zmarł aktor Jan Bógdoł

W 2017 roku minęło 60 lat od jego scenicznego debiutu. Grał m.in. na deskach Teatru Śląskiego, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru im. Horzycy w Toruniu, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Nowego w Zabrzu.

Z Teatrem Śląskim związany był ponad 20 lat. Urodził się w Katowicach w 1930 roku. W 1957 r. ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Śląskim w Katowicach i rozpoczął artystyczną wędrówkę po teatrach całej Polski. Obdarzony niepospolitymi warunkami i talentem aktorskim zagrał ponad 150 ról  teatralnych, kilkadziesiąt ról filmowych, telewizyjnych i radiowych. Będąc na emeryturze, gościnnie grał w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Z dorobku filmowego nie można nie wymienić takich filmów jak: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca” (Antek, syn Habryki), „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Polonia Restituta”, „Na straży swej stać będę” (Klimza, ojciec Jakuba), „Wojaczek”, „Magnat”, „Angelus” i wiele innych.

Jan Bógdoł grał z powodzeniem również w wielu spektaklach telewizyjnych różnych ośrodków: TVP Poznań, TVP Warszawa, TVP Łódź, TVP Katowice. Wystąpił w eksperymentalnym spektaklu Lecha Majewskiego „Tramwaj” granym  w Düsseledorfie z okazji Dni Kultury Województwa Śląskiego w 2002.

Był wieloletnim członkiem ZASP-u. W ostatnim czasie na deskach Teatru Śląskiego można było go oglądać w spektaklu „Wujek.81. Czarna ballada” oraz „Drach” w reż. Roberta Talarczyka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast