Nowy numer 13/2024 Archiwum

Abp Skworc do Polaków w Londynie: Kościół jest waszym domem i ojczyzną

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z okazji 90-lecia polskiego kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie na Devonii. Eucharystię koncelebrowali również m.in. ks. prał. Stefan Wylężek, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii oraz tamtejsi duszpasterze.

W uroczystościach wziął udział konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek wraz z żoną oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń polonijnych.

W homilii abp Wiktor Skworc zauważył, że każda świętowana rocznica jest okazją do podziękowania, refleksji i "popatrzenia na wczoraj, na dziś i na jutro". Podkreślił, że "mury świątyni są ważne, ale mają one funkcję służebną". - One służą budowaniu innego Kościoła, Kościoła ludzkich serc, Kościoła wiary nadziei i miłości. Dzisiaj chcemy dziękować przede wszystkim za ludzi, którzy przez 90 lat budowali Kościół żywy - powiedział do wiernych zgromadzonych w kościele i łączących się poprzez transmisję internetową.

Nawiązując do tematu programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, przypomniał, że "Kościół żyje, buduje się Eucharystią". - Na początku tej Eucharystii pozdrowiłem was słowami Zmartwychwstałego Chrystusa: "Pokój wam". Pokój niech będzie z wami w tym niespokojnym świecie. Wszystkim nam potrzeba tego pokoju, abyśmy byli błogosławionymi, którzy wprowadzają pokój - powiedział metropolita.

Podkreślił, że w świecie pełnym niepokoju warto słuchać Bożego Słowa. - W budowanych kościołach prezbiterium musiało być zwrócone ku wschodowi, bo wschodzącym słońcem jest Jezus Chrystus. W świecie, który błądzi, Chrystus daje nam właściwą orientację - przypomniał.

Abp Skworc podziękował wspólnocie parafialnej kościoła na Devonii za to, że są wierni swojej świątyni i troszczą się o nią. Dodał, że jako współcześni parafianie stanowią oni kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń współtworzących to miejsce. - To ogniwo, którym jesteście, niech będzie mocne, aby wiara i przywiązanie do Kościoła trwały i były przekazywane kolejnym pokoleniom - zaapelował.

Zachęcił do dalszego zaangażowania w życie parafialne i do odważnego tworzenia parafii, która jest "wspólnotą wspólnot – wspólnotą misyjną, ewangelizacyjną, otwartą na zewnątrz, zapraszającą i przyjmującą".

Na końcu nawiązał do parafialnego spotkania formacyjnego, w którym uczestniczył. - Bardzo wielu z was podkreślało, że to miejsce jest dla nich domem. Czyż można powiedzieć coś piękniejszego o Kościele, jak właśnie to, że jest naszym domem? Kościół jest waszym domem. Kościół jest waszą ojczyzną, szczególnie teraz, kiedy żyjecie na obczyźnie - zapewniał abp Skworc.

Świątynia przy 2 Devonia Road została zakupiona przez Polaków i Litwinów w roku 1930. W wydarzeniu wziął udział ówczesny prymas Polski kard. August Hlond. W czasie II wojny światowej miejsce to stało się "domem" Rządu RP na uchodźctwie i wraz z przyległym budynkiem służyło polskim żołnierzom. W latach powojennych stało się kościołem parafialnym i centrum duszpasterskim dla Polaków mieszkających w północnej części Londynu.

Abp Wiktor Skworc przybył do Londynu z wizytą duszpasterską na zaproszenie arcybiskupa Westminster kard. Vincenta Nicholsa oraz rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałata Stefana Wylężka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy