Nowy numer 11/2024 Archiwum

Tychy. Premiera dokumentu o S. Niemczyku

Film o wybitnym śląskim architekcie, autorstwa Marcina Zasady i Marcina Nowaka, będzie po raz pierwszy pokazany szerszej publiczności 3 października w Mediatece.

Pokaz prasowy filmu odbył się w ostatnich dniach czerwca. „Niemczyk – ostatni buntownik architektury” nie jest próbą drobiazgowego śledzenia biografii wybitnego architekta. To raczej zsyntetyzowane spojrzenie na tę postać, jej dzieła i wpływ na otoczenie. Dla duetu Marcin Zasada i Marcin Nowak to drugi film, którego tematyka ogniskuje się wokół szeroko pojętej architektury na Śląsku. O ile jednak „Archikosomos” spojrzenie widzów kierował na konkretne realizacje, o tyle w „Niemczyku” to budynki prowadzą do człowieka.

Na pytanie, jaki był Stanisław Niemczyk, próbują w filmie odpowiedzieć wybitni architekci: Tomasz Konior, Przemo Łukasik, Maciej Miłobędzki, dr Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek, Dietmar Eberle. Twórcy oddali także głos przyjaciołom i osobom, które współpracowały z Niemczykiem (Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak). Interesującym zabiegiem jest wprowadzenie w to grono osób, które komentują dzieła architekta z punktu widzenia historii, filozofii czy reportażu.

Dzięki filmowi Zasady i Nowaka widz ma szansę poznać mniej znane projekty Niemczyka – np. osiedla z Tychów i Mikołowa czy ośrodek wypoczynkowy w Paprocanach. To wizje śmiałe i idące zupełnie w poprzek obowiązującej mody – w czasie, gdy dominowały ogromne budowle z prefabrykatów, on tworzył zdecydowanie bardziej kameralne, w „ludzkiej” skali budynki, z naturalnych materiałów, minimalnie oddziałujące na środowisko. Nie bez przyczyny Dietmar Eberle, wybitny austriacki architekt, mówi w filmie, że Stanisław Niemczyk wyprzedzał trendy o dekadę lub dwie.

W dokumencie nie mogło oczywiście zabraknąć spojrzenia na najbardziej znane realizacje sakralne – kościołów pw. Ducha Świętego w Tychach, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. W tym kontekście duet Zasada – Nowak rozprawia się z przydomkiem „polski Gaudi”. Ewa Chudyba wykazuje wprost, że Niemczyk był tak wielkim talentem i odrębną postacią, że nie potrzebuje takich zestawień.

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” powstał przy wsparciu Urzędu Miasta Tychy i Muzeum Miejskiego w Tychach. – Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, które jest producentem filmu.

Bilety w cenie 20 zł można rezerwować pod numerem tel. 32 327 18 20–21, wew. 25 lub pod adresem e-mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl


„Niemczyk – ostatni buntownik architektury”

scenariusz, reżyseria: Marcin Zasada

zdjęcia, montaż: Marcin Nowak

producent: Miasto Tychy, Muzeum Miejskie w Tychach

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy