- Trzeba odbudować parafialne wspólnoty - powiedział abp Wiktor Skworc podczas nabożeństwa posłania w kościele akademickim przy katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Kilkudziesięciu prezbiterom wręczył dekrety, kierując ich na nowe parafie i placówki. Wyznaczone miejsca posługi duchowni obejmą 29 sierpnia.
W nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii metropolita katowicki zwrócił uwagę na papieską medytację wygłoszoną na placu św. Piotra 27 marca. Parafrazując słowa Ojca Świętego abp Skworc mówił, że „od miesięcy wydaje się, iż zapadł wieczór związany z pandemią”. – Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana (...) burza; uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem – stwierdził abp Skworc. Dodał, że „zdaliśmy sobie sprawę, iż nie możemy iść naprzód każdy na własną rękę, ale jedynie razem”.
Prezbiterom archidiecezji katowickiej podziękował za posługę w trudnym czasie pandemii: „za zdalne duszpasterzowanie i katechizowanie, za umacnianie więzi i rozbrajanie ludzkich lęków (...) oraz wytrwałą modlitwę”. Podkreślił, że w odbudowującym się powoli życiu społecznym „trzeba środkami oddziaływania duszpasterskiego odbudowywać parafialne wspólnoty, gromadząc je wokół ołtarza, pamiętając, że to nie my gromadzimy, a Chrystus, który w Eucharystii jest z nami przez wszystkie dni, także te pandemiczne, aż do skończenia świata”.
– I tak jak zawieszenie życia parafialnego i duszpasterstwa dokonało się nagle, to odbudowanie życia religijnego w parafii będzie wymagało czasu, jak i odbudowa całego życia społecznego i gospodarczego – mówił metropolita katowicki. – Wierni muszą dojść do wewnętrznego przekonania, że zagrożenie minęło, a postepidemiczna codzienność wymaga aktywności, zaangażowania i działania przez włączenie się w odbudowanie międzyosobowych relacji na każdym szczeblu (...). Zostały one zamrożone odgórnie rządowymi i sanitarnymi zarządzeniami i oddolnie przez strach i dystans – stwierdził.
Wyraził nadzieję na realizację Programu Duszpasterskiego na lata 2020/2021 „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” oraz odbudowanie świadomej i odpowiedzialnej wspólnoty dzięki celebracji Eucharystii. „Kościół żyjący eucharystycznym rytmem, Eucharystią przemawia, ewangelizuje i katechizuje najszersze rzesze wiernych, uczestniczących przede wszystkim we Mszy św. niedzielnej, stąd programowanie eucharystycznego duszpasterstwa powinno się ogniskować na tym, by wierni żyli nią coraz mocniej, a nie tylko w niej uczestniczyli (participatio activa et actuosa)” – czytamy w zacytowanym przez abp. Skworca fragmencie programu duszpasterskiego.
Zdaniem metropolity katowickiego jego realizacja winna przynieść błogosławione owoce w każdej parafialnej wspólnocie. – Zyska cały Kościół w Polsce, bo stanie się bardziej wspólnotą eucharystyczną, żyjącą bliskością Pana i wszystkich jego sióstr i braci – przekonywał.
– Bracia, posyłam was w imieniu Chrystusa: „Idźcie i głoście”, Pan jest z nami w czasie naszej ziemskiej wyprawy; jest z nami i nas prowadzi mocą swojego Ducha do Domu Ojca.
Tradycyjne nabożeństwo posłania z wręczeniem dekretów prezbiterom archidiecezji katowickiej odbywa się zwykle pod koniec roku szkolnego. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku odbyło się ono na samym początku wakacji.