W ostatnim dniu roku szkolnego na terenie SP 40 im. J. Kukuczki powstanie rabata z miododajnymi krzewami i bylinami oraz specjalne schronienia dla motyli i innych owadów-zapylaczy.
Domki powstaną dzięki Klubowi Gaja. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego akcja odbędzie się bez udziału uczniów, którzy wymarzyli sobie taki zakątek. Był to jeden z elementów, które powtarzały się w pracach plastycznych przedstawiających wymarzony ogród szkolny. Inne popularne pomysły to oczko wodne i zbiornik na deszczówkę. - Uczniowie, rodzice, nauczyciele i oczywiście dyrektor są szczęśliwi, że to właśnie przy naszej szkole stanie wymarzony od dawna ogród. Pokazywanie roślin na rysunku, filmie nie zawsze wystarczy. O wiele większe walory edukacyjne, a jednocześnie wychowawcze, mają zajęcia w terenie. Wszyscy będziemy dbać o naszą małą enklawę przyrody. Będzie to dla Nas skuteczna i ciekawa edukacja przyrodnicza, ekologiczna. W szkolnym ogrodzie możemy prowadzić systematyczne, codzienne obserwacje przez cały rok. Nasz ogród będzie stanowił enklawę zieleni, która poprawi wygląd otoczenia szkoły i da nam wiele radości - mówi Magdalena Dołęgowska dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 40.
Tworzenie schronień dla motyli jest ważną aktywnością wspomagającą przyrodę. W ciągu ostatnich 50 lat na świecie wyginęło 80 proc. motyli. Populacja motyli i innych owadów zapylających drastycznie maleje głównie z powodu utraty siedlisk, a także stosowania pestycydów, chorób i zmian klimatu. Klub Gaja od kilku lat zakłada przyjazne miejsca dla m.in. pszczół i motyli, tworząc dla nich zastępcze siedliska. Takie "osiedla" powstały m.in. w ogrodach Przedszkoli nr 1 i 15 w Bielsku-Białej, Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej czy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. - Niezwykłe jest to, że motyle zaczynają się czuć lepiej w dużych miastach. To dzięki różnorodności kwiatów, parków czy ogrodów przy domach mogą znaleźć dla siebie miejsca do życia i rozrodu. Róbmy wszystko co może im dopomóc w przetrwaniu dla naszego wspólnego dobra. Zakładajmy kwietne łąki i rabaty. Nie kośmy tak często trawników i zostawiajmy „dzikie zakątki” z pokrzywą - wyjaśnia Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Kolejnym krokiem w spełnieniu marzeń uczniów SP 40 będzie montaż systemu na deszczówkę i założenie rabaty edukacyjnej z roślinami podmokłych łąk, odpowiednich do ogrodów deszczowych. Akcja zorganizowana będzie w lipcu we współpracy z Miastem Katowice.