W niedzielę 21 czerwca przypada V Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji na Jasnej Górze sprawowana będzie Msza św. za całe środowisko gospodarcze. Metropolita katowicki - nie mogąc uczestniczyć w tym wydarzeniu z powodu kwarantanny - zaapelował do wiernych o modlitwę w tej intencji.
Dzień Przedsiębiorcy ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 czerwca 2016 r. Głosi ona, że "uznając znaczenie działalności przedsiębiorców na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy. Dzień ten przyczyni się do wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych oraz o przedsiębiorczości."
Organizatorami wydarzenia na jasnej Górze są: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. - Nie mogąc z powodu kwarantanny uczestniczyć w tym ważnym religijnie i społecznie wydarzeniu, serdecznie proszę - duchowieństwo i wiernych świeckich - o modlitwę za przedsiębiorców w tym trudnym dla nich czasie doświadczania skutków stanu epidemicznego - pisze w apelu abp Skworc.
W komunikacie razem z przedsiębiorcami biskup dziękuje za działania polskiego rządu w zakresie ochrony i ratowania gospodarki i przedsiębiorczości w sytuacji kryzysu. Prosi też o dary Ducha Świętego dla przedsiębiorców, "aby roztropnie korzystając z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowywali miejsca pracy".
Arcybiskup apeluje też do pracodawców, by wspierali wszystkich, których miejsca pracy są zagrożone. - Ochrona ekonomicznie najsłabszych i sprawiedliwość, równomierne rozłożenie materialnych kosztów zmagania się z ekonomicznymi skutkami stanu epidemicznego, są dzisiaj szczególnym wymogiem solidarności i miłości społecznej - przypomina.
Hierarcha wskazuje, że dzisiaj wykonywanie zawodu przedsiębiorcy jest szczególnie wymagające, dlatego zachęca do modlitwy z nimi i za nich, aby "mężnie podejmowali nowe wyzwania, jakie niesie dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza w skali lokalnej i globalnej".
Jak podkreśla - ważna jest troska o pracobiorców i ich rodziny, "budowanie zgodnie współpracującej wspólnoty, ukierunkowanej na dobro wspólne."
Cały tekst dokumentu Metropolity katowickiego na następnej stronie: