Rybnik. 100 świateł na 100. urodziny Jana Pawła II

Organizatorzy Marszu dla Życia i Rodziny w Rybniku zapalili 100 zniczy na 100. urodziny Jana Pawła II.

Znicze zapalili o 21.00 pod pomnikiem Jana Pawła II przed bazyliką w Rybniku. Ze względu na pandemię koronawirusa nie zwoływali w to miejsce innych mieszkańców Rybnika, żeby uniknąć zgromadzenia.

- Planowaliśmy różne uroczystości związane z setną rocznicą urodzin świętego Jana Pawła Wielkiego, jednak ze względu na pandemię jest to niemożliwe do przeprowadzenia. Chcemy więc w sposób symboliczny wyrazić naszą wdzięczność Janowi Pawłowi II i wdzięczność Bogu za życie Jana Pawła II - mówi jeden z organizatorów Zbigniew Gańczorz. - Jesteśmy, pamiętamy, czuwamy. Chcemy być wierni temu, czego nas nauczał w czasie swojego pontyfikatu - dodaje.

- Mnie przyciągnęła tutaj miłość do Ojca Świętego Jana Pawła II i do jego nauczania - tłumaczy Zbigniew Wróbel, kolejny z organizatorów.

Historię powstania pomnika Papieża Polaka w Rybniku przypomniał Michał Chmieliński. Monument powstał w 2005 r. dzięki temu, że mieszkańcy Rybnika złożyli się na jego budowę. Wykonawcą dzieła był prof. Zygmunt Brachmański.

Michał Chmieliński cytował akt erekcyjny tego pomnika: "Stojąca u bram tej świątyni, jak w oknie domu Niebieskiego Ojca postać Jana Pawła II ogarniać będzie swoim spojrzeniem i opieką ziemię rybnicką, miasto i wszystkich mieszkańców". W dokumencie znalazły się też słowa, że to miejsce stanie się odtąd sercem Rybnika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..