Nowy numer 22/2020 Archiwum

Abp Skworc: "Słowo" biskupów niemieckich jest odważnym aktem wyznania win

"Słowo" biskupów niemieckich jest jednostronnym i odważnym aktem wyznania win, że w okresie hitleryzmu i w czasie II wojny światowej biskupom niemieckim zabrakło odwagi, by powiedzieć zdecydowanie "nie" nazistowskiemu systemowi i wojnie - zaznacza abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Wiceprzewodniczący rady Fundacji św. Maksymiliana Kolbe i wieloletni współprzewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec uważa za ważne, że dokument zawierający takie treści ukazał się i koresponduje z treścią wystąpień polityków niemieckich. 29 kwietnia opublikowano w Bonn "Słowo biskupów Niemiec na 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej".

Krzysztof Tomasik (KAI): Dlaczego list - "Słowo" biskupów niemieckich z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej jest ważnym dokumentem? Samo to, że wprost mówią o swojej "współwinie" w tamtych czasach jest czymś godnym zauważenia w Polsce i innych krajach...

Abp Wiktor Skworc: W kontekście tego dokumentu na początku wspomnę, że w minionych dekadach tradycją stały się wspólne wystąpienia i modlitwy biskupów niemieckich i polskich z okazji kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej. Przypomnijmy: 70. rocznica była obchodzona wspólnie w berlińskiej katedrze pw. św. Jadwigi, 75. rocznica w Gliwicach w katedrze i przy byłej radiostacji, a z okazji 80. rocznicy został wydany dokument niemieckich i polskich biskupów pt. "Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości" oraz odbyły się wspólne obchody w Berlinie i innych miejscach. Obchody rocznicowe przygotowywał zwykle Zespół ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec i Fundacja św. Maksymiliana Kolbe.

Niewątpliwie "Słowo" biskupów niemieckich wydane z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej jest na tym tle czymś nowym i wyjątkowym. Już z tytułu dokumentu wynika, że zajmuje się on przede wszystkim postawą biskupów niemieckich w okresie II wojny światowej i w okresie trwania w Niemczech narodowo-socjalistycznego systemu politycznego. Autorzy "Słowa" stwierdzają wprost, że Kościół w Niemczech był w okresie II wojny światowej częścią "wojennego społeczeństwa", a bp Heiner Wilmer z Hildesheim, przewodniczący niemieckiej Komisji Iustita et Pax (Sprawiedliwość i pokój), podczas prezentacji dokumentu stwierdził wprost, że wiele "niezaprzeczalnych faktów historycznych" dotyczących postawy biskupów niemieckich wobec wojny wskazuje na "uwikłanie". I to jest niezwykłe i ważne.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Henryk
  07.05.2020 08:33
  Możecie sobie wyrzucać wpisy. Przed prawdą nie uciekniecie.
  doceń 1
 • jarmik
  08.05.2020 22:04
  A propos dyskusji @MAREK66 z @AnnaEwa2. 1. Duch Święty nie zaprzecza samemu sobie. O wypaczeniach w recepcji Vat. II pisano tyle, że nie ma po co powtarzać. Warto jednak podkreślić, że problemy są ogromne, nadal, skoro teolog tak wybitny, jak obecny Papież-Senior zmuszony był do wypracowania tzw. hermeneutyki ciągłości, czyli interpretacji wskazującej na CIĄGŁOŚĆ nauczania i aktywności Ciała Chrystusowego. 2. Papież Franciszek problemy pogłębia, choćby poprzez odmawianie wyjaśnień w zasadniczych sprawach, zmiany bez uzasadnienia (zniesienie dopuszczalności kary śmierci) czy braku interwencji tam gdzie powinna zajść, skutkiem czego w sprawie tak doniosłej, jak przyjmowanie Eucharystii biskupi niemieccy sobie, a polscy sobie. Ciąg dalszy nastąpi.
  doceń 0
 • jarmik
  08.05.2020 22:10
  PS Ciag dalszy wydarzeń.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama