Jest nowe zarządzenie arcybiskupa katowickiego na czas pandemii

Majowa pielgrzymka do Piekar nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Będzie tylko Msza św. w bazylice, a homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Abp Wiktor Skworc informuje o tym w zarządzeniu z 4 maja. Zaktualizował w nim szereg wskazań dotyczących parafii w czasie pandemii.

W wydanym 4 maja zarządzeniu abp Wiktor Skworc potwierdza, że dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. nadal obowiązuje - aż do odwołania. "Proszę osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia (chorych, starszych wiekiem i kobiety w stanie błogosławionym) o pozostanie w domu. Nadal serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych" - napisał.

Arcybiskup katowicki zachęca też wszystkich wiernych do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych. Zaprasza zwłaszcza do modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem. "W maju dołączamy do tej modlitwy odmówienie Litanii Loretańskiej" - dodaje.

Pierwsza Komunia w bardzo małych grupach

Istotna aktualizacja dotyczy Pierwszej Komunii świętej. Będzie ona organizowana w parafiach w najbliższym czasie - jednak w małych grupach, dla pojedynczych rodzin albo najwyżej kilku rodzin naraz.

"Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem" - czytamy w dokumencie.

Abp Skworc po raz kolejny usilnie zaleca wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę.

Spowiedź, jeśli sam poprosisz

Zachęca też do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. "Mając jednak na względzie poważne zagrożenie zdrowia i życia, nadal stosujemy w parafiach wyłącznie nadzwyczajną formę spowiedzi św. dla tych, którzy osobiście o to poproszą" - wskazuje.

Przypomina, że spowiedź ma odbywać się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, np. w salce parafialnej, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych. "Przypominam jednocześnie, że zawsze, ilekroć istnieje poważna racja, i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

Piekary mężczyzn - transmisja z bazyliki, homilia abp. Rysia

Z zarządzenia dowiadujemy się, że nie będzie w 2020 r. procesji Bożego Ciała (możliwa jest procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła z błogosławieństwami). Nie będzie też wakacyjnych rekolekcji formacyjnych ani pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.

Wiadomo już, co z pielgrzymką mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej w ostatnią niedzielę maja. Co roku przyciąga ona tysiące Ślązaków. Otóż w tym roku nie odbędzie się ona w tradycyjnej formie. "Natomiast w ostatnią niedzielę maja br. odprawię Mszę św. w bazylice piekarskiej, a homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Uroczystość ta będzie transmitowana za pośrednictwem telewizji" - pisze abp Wiktor Skworc.

Przeczytaj pełny tekst zarządzenia arcybiskupa katowickiego z 4 maja 2020 roku

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..