Nowy numer 22/2020 Archiwum

Jest nowe zarządzenie arcybiskupa katowickiego na czas pandemii

Majowa pielgrzymka do Piekar nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Będzie tylko Msza św. w bazylice, a homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Abp Wiktor Skworc informuje o tym w zarządzeniu z 4 maja. Zaktualizował w nim szereg wskazań dotyczących parafii w czasie pandemii.

W wydanym 4 maja zarządzeniu abp Wiktor Skworc potwierdza, że dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. nadal obowiązuje - aż do odwołania. "Proszę osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka zarażenia (chorych, starszych wiekiem i kobiety w stanie błogosławionym) o pozostanie w domu. Nadal serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych" - napisał.

Arcybiskup katowicki zachęca też wszystkich wiernych do wytrwałej modlitwy we wspólnotach domowych. Zaprasza zwłaszcza do modlitwy różańcowej o godz. 20.30 w jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem. "W maju dołączamy do tej modlitwy odmówienie Litanii Loretańskiej" - dodaje.

Pierwsza Komunia w bardzo małych grupach

Istotna aktualizacja dotyczy Pierwszej Komunii świętej. Będzie ona organizowana w parafiach w najbliższym czasie - jednak w małych grupach, dla pojedynczych rodzin albo najwyżej kilku rodzin naraz.

"Odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem" - czytamy w dokumencie.

Abp Skworc po raz kolejny usilnie zaleca wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę.

Spowiedź, jeśli sam poprosisz

Zachęca też do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. "Mając jednak na względzie poważne zagrożenie zdrowia i życia, nadal stosujemy w parafiach wyłącznie nadzwyczajną formę spowiedzi św. dla tych, którzy osobiście o to poproszą" - wskazuje.

Przypomina, że spowiedź ma odbywać się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, np. w salce parafialnej, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych. "Przypominam jednocześnie, że zawsze, ilekroć istnieje poważna racja, i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

Piekary mężczyzn - transmisja z bazyliki, homilia abp. Rysia

Z zarządzenia dowiadujemy się, że nie będzie w 2020 r. procesji Bożego Ciała (możliwa jest procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła z błogosławieństwami). Nie będzie też wakacyjnych rekolekcji formacyjnych ani pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.

Wiadomo już, co z pielgrzymką mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej w ostatnią niedzielę maja. Co roku przyciąga ona tysiące Ślązaków. Otóż w tym roku nie odbędzie się ona w tradycyjnej formie. "Natomiast w ostatnią niedzielę maja br. odprawię Mszę św. w bazylice piekarskiej, a homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś. Uroczystość ta będzie transmitowana za pośrednictwem telewizji" - pisze abp Wiktor Skworc.

Przeczytaj pełny tekst zarządzenia arcybiskupa katowickiego z 4 maja 2020 roku

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anna Panna
  05.05.2020 00:23
  Napisz, co myślisz... Myślę, że niezwykle potężny jest ten wirus. Wymiótł ludzi z kościołów na Wielkanoc. Opróżnił Plac Św. Piotra. Zatrzymał procesje na Boże Ciało i pielgrzymiki na Jasną Górę.
  doceń 12
 • piotr
  05.05.2020 16:25
  Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd co wyczyniają biskupi w Polsce. Opuścili wiernych, pochowali się, zaparli się tego co sami nauczali przez lata, dziś potrafią tylko biadolić. Ja na męską pielgrzymkę do Piekar ide jak co roku.
  doceń 10
 • Kacha
  06.05.2020 07:51
  Będą okazywać pozór pobożności, ale wyrzekną się jej mocy... 2 Tym 3.5 ...Boże proszę Cie aby to nie było o mnie,
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama