Nowy numer 22/2020 Archiwum

Abp Skworc: Podtrzymajmy pokutny charakter piątku 1 maja w intencji ustąpienia zagrożeń

Metropolita katowicki zwrócił się do wiernych archidiecezji ze specjalnym apelem o wsparcie tych, których miejsca pracy są zagrożone. Podkreślił, że "ochrona ekonomicznie najsłabszych i sprawiedliwość, równomierne rozłożenie materialnych kosztów zmagania się ze skutkami epidemii są dzisiaj szczególnym wymogiem elementarnej uczciwości, solidarności i miłości społecznej".

Arcybiskup Skworc zaapelował, aby w pierwszy dzień maja, który w tym roku przypada w pierwszy piątek miesiąca, podtrzymać pokutny charakter tego dnia i zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w intencji ustąpienia niebezpieczeństwa związanego z pandemią COVID-19.

"Piątek - 1 maja roku 2020 - niech pozostanie dniem postu i modlitwy, zarówno w intencji szybkiego ustania pandemii, jak i obfitego, nawadniającego daru deszczu. Polecajmy ponadto Bożej Opatrzności nasz naród, kraj i osoby, którym powierzono posługę rządzenia, abyśmy, kierując się zasadą wspólnego dobra, w zgodzie oraz w poczuciu odpowiedzialności za słowa i czyny budowali pomyślną codzienność i przyszłość naszej Ojczyzny" - napisał w specjalnym komunikacie abp Skworc.

Jednocześnie zachęcił także do modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa robotnika za tych, którym z powodu pandemii zagraża bezrobocie.

"Prośmy o dary Ducha Świętego dla pracodawców, aby roztropnie korzystając z programów pomocowych państwa, w imię społecznej solidarności zachowali miejsca pracy; aby mężnie odpierali pokusy wykorzystywania trudnej sytuacji do działań na niekorzyść pracowników co do warunków świadczenia pracy i płacy" - zaapelował metropolita katowicki.

Na następnej stronie publikujemy pełny tekst dokumentu:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Stanos
  29.04.2020 10:02
  Dla mnie śmieszne jest to że piątki okresu Wielkanocnego mają mieć wymiar pokutny. Dokumenty Kościoła mówią o 50-dniowej radości paschalnej. U nas nijak to ma się w naszej rzeczywistości.
 • KRM
  29.04.2020 16:16
  Zachęta do wstrzemięźliwości jak najbardziej słuszna.

  Czy jednak nie powinno jej towarzyszyć zniesienie zakazu wszelkich nabożeństw w diecezji - w pierwszej kolejności nabożeństwa majowego, do którego kultywowania zachęciła wczoraj Rada Stała KEP, której abp W. Skworc jest członkiem?

  Czy nie powinno jej towarzyszyć wezwanie skierowane do władzy świeckiej uchylenia przepisów, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie wspólnoty Kościoła? Dzisiaj usłyszeliśmy z ust najważniejszych przedstawicieli władzy świeckiej zapowiedź kolejnych etapów "odmrażania". O Kościele nawet tam nie wspomniano. Dlaczego nasz biskup milczy w tej sytuacji?
  doceń 9
 • saherb
  30.04.2020 06:16
  Tymczasem biskup opolski wydał dyspensę od pokarmów mięsnych w piątek 1 maja. Powstaje niepotrzebny zamęt i prowadzi to do rozłamów w Kościele.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama