Nowy numer 39/2023 Archiwum

Archidiecezja katowicka: nowe zarządzenie abp. Skworca odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej

W odpowiedzi na częściową zmianę regulacji prawnych dotyczących uczestnictwa wiernych w kulcie religijnym, nowe zarządzenie odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w archidiecezji katowickiej wydał abp Skworc.

Metropolita katowicki zaznaczył, że – poza zmianami, o których poniżej – obowiązują uprzednio wydane akty prawne z ogłoszeniem stanu epidemicznego i odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej (Zarządzenie z dnia 25 marca br. nr VAI-22/20).

Od 20 kwietnia w kościołach i kaplicach parafii archidiecezji katowickiej przywrócony zostaje porządek celebracji Mszy – w niedziele i dni powszednie – według stałego harmonogramu. Zaleca się jednak, aby uczestniczyły w nich przede wszystkim osoby związane z przyjętą intencją Mszy św. Obowiązuje też zasada zachowania wskazanej przez władzę państwową – 1 osoba na 15 m2;

W zarządzeniu metropolita katowicki zaleca zachowanie wszystkich zasad dotyczących bezpieczeństwa: stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni przestrzeni kościoła.

Troskę o przestrzeganie powyższych norm sanitarnych powierzył proboszczom lub administratorom parafii.

Do odwołania przedłużona zostaje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy. Metropolita katowicki zachęcił wiernych do korzystania z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw, a także do codziennej modlitwy różańcowej o godz. 20.30.

W zarządzeniu prosił też o modlitwę w intencji ustania pandemii.

Zarządzenie metropolity katowickiego z piątku 17 kwietnia to odpowiedź na częściową zmianą regulacji dotyczących uczestnictwa wiernych w kulcie religijnym w związku z pandemią koronawirusa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast