Nowy numer 38/2023 Archiwum

W niedzielę Święto Caritas Archidiecezji Katowickiej. Wkrótce akcja pod hasłem "Dobro daj"

W niedzielę Miłosierdzia Bożego Ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc będzie przewodniczył Mszy św. w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.00. Tego dnia odbędzie się Święto Caritas w Archidiecezji Katowickiej.

Do liturgii w niedzielę Miłosierdzia Bożego będzie można włączyć się za pośrednictwem Radia eM oraz kanału parafii katedralnej na Youtube.  Do wspólnej modlitwy zaproszone są zwłaszcza Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas, pracowników Caritas i wolontariusze oraz wszyscy, którym szczególnie leży na sercu misja charytatywna Kościoła.

Modlitwa i wspólna ofiarność jest ważna w czasie epidemii koronawirusa. Caritas nieustannie podejmuje wysiłek, aby pomagać skutecznie wszystkim potrzebującym. - W tygodniu miłosierdzia uruchomimy platformę internetową www.dobrodaj.pl, której zadaniem będzie łączenie wolontariuszy z potrzebującymi. Chcemy poprzez tę aplikację wesprzeć naszych seniorów dostarczając do ich domów kilka tysięcy maseczek we współpracy ze Śląską Chorągwią Związku Harcerstwa Polskiego - mówi ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Jak można pomóc? - Wystarczy zalogować się na platformie lub wysłać sms o treści „pomoc” na numer 533 144 898 - tłumaczy ks. Łukasz Stawarz. Patronem medialnym akcji są: Gość Niedzielny i Radio eM.

Caritas Archidiecezji Katowickiej od 30-lat koordynuje działalność charytatywną na terenie diecezji, która przede wszystkim jest realizowana w naszych parafiach. Do centrali w Katowicach zgłaszają się po pomoc potrzebujący z całej diecezji.

- Współpracujemy w tym wymiarze pomocy z parafiami, którym bardzo dziękujemy za każdą akcję. Wspomagamy także parafie najbardziej potrzebujące, które same nie są w stanie udźwignąć niektórych zadań charytatywnych. Dzięki temu pełnimy rolę pośrednika w pomocy charytatywnej. Poprzez Caritas następuje wymiana pomocy materialnej i finansowej pomiędzy tymi, którzy mogą podzielić się tym co mają, z tymi którzy w danej chwili tej pomocy najbardziej potrzebują. W tych zadaniach współpracujemy z księżmi proboszczami rozeznając potrzeby osób zgłaszających się do Caritas - mówi ks. Łukasz Stawarz i podkreśla. - Tak realizuje się nasze chrześcijaństwo, ponieważ cokolwiek czynimy dla naszych braci najmniejszych, czynimy dla samego Jezusa Chrystusa. Jako Caritas naśladujemy ks. Jana Machę, który pomagał rodzinom w trudnej sytuacji materialnej w czasie II Wojny Światowej. Dzisiejsza sytuacja jest podobna, choć zagrożenie jest inne.

Caritas, dziękując za wspólną modlitwę, prosi też o wsparcie w formie ofiar na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej. Wpłat należy dokonywać na  nr konta: 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062 z dopiskiem „Pomagam Caritas”.  

- Nasza diecezjalna Caritas pomaga najbardziej potrzebującym, dlatego mamy odwagę prosić o wsparcie na rzecz działalności statutowej. Jesteśmy po to, by krzewić miłosierdzie Boże i realizować je w poprzez czynną miłość. Idziemy w tej prośbie za św. Pawłem Apostołem, który zwracał się do chrześcijan dobrej woli o pomoc na rzecz biedniejszych gmin chrześcijańskich. Uboga wdowa dając niewiele dała bardzo dużo. Liczy się każdy gest, za który będziemy ogromnie wdzięczni w imieniu tych, dla których Caritas istnieje i działa. Caritas pomaga, pomóż Caritas - kończy ks. Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast