O konsekwencjach zmartwychwstania Chrystusa w życiu chrześcijan i konieczności przyjęcia wielkanocnej postawy mówił abp Wiktor Skworc w homilii podczas Mszy celebrowanej w Niedzielę Wielkanocną w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Przywołując słowa odczytanego fragmentu z Dziejów Apostolskich stwierdził, że dziś "wszyscy mieścimy się w domu centuriona w Cezarei i słuchamy świadectwa Piotra". Jest to świadectwo o Jezusie z Nazaretu, którego Bóg wskrzesił trzeciego dnia z martwych. - Piotr, jak słyszymy, nie głosi prawdy wiary, on głosi prawdę faktu; przywołuje świadków, tych, którzy z Jezusem jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu - zauważył metropolita katowicki.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że "z biegiem czasu, kiedy Piotr i uczniowie spełniali rozkaz: ‘głosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych’, prawda faktu stała się prawdą wiary w zmartwychwstanie, nie przestając być prawdą faktu".
Abp Skworc podkreślił, że w "Niedzielę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa Jego Kościół (…) przekazuje wszystkim - całej ludzkiej rodzinie - prawdę o Jego zmartwychwstaniu wskazującą, że ludzkie życie osiąga swoją pełnię". Podążająca za Chrystusem "wspólnota Kościoła" nie tylko "żyje prawdą o zmartwychwstaniu", ale również spełnia obowiązek jej głoszenia: "w każdym domu, w każdym mieszkaniu, każdej rodzinie i osobie". Hierarcha wyjaśniał, że poprzez głoszenie tej prawdy "Kościół odpowiada na podstawowe pytania o sens i cel życia, (…) o przyszłość i wieczność". Jest to nie tylko misja ewangelizacyjna Kościoła. - To praca społeczna - dodał abp Skworc.
Zaznaczył, że w obliczu panującej pandemii "pytania te brzmią intensywniej i domagają się odpowiedzi". - Każdy człowiek myślący o rzeczywistości tego świata i swego życia, o przemijaniu, nie ominie pytań o swoje dziś i jutro, o swój ostateczny los - zauważył.
Odwołując się do słów św. Pawła "szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Jezus Chrystus, zasiadając po prawic Boga; dążcie do tego, co w górze, nie do tego co na ziemi" abp Skworc stwierdził, że jako chrześcijanie "zanadto patrzymy w ziemię". Tymczasem owo "szukanie tego, co w górze" to zachęta do tego, by "na nowo przeżyć prawdę faktu zmartwychwstania Chrystusa". - To ono jest istotą naszej chrześcijańskiej tożsamości - zaznaczył.
Metropolita katowicki zwrócił też uwagę, że spotkanie ze Zmartwychwstałym prowadzi do przyjęcia wielkanocnej postawy. W czym się ona przejawia? - Wielkanocna postawa to pewność wiary, że Bóg nie pozostawia nas samych z naszym grzechem i śmiercią; (…) to niewzruszona nadzieja, że Bóg zwycięża, a nam, Jego stworzeniom, udziela swego miłosierdzia w obfitości; (…) to świadomość, że Jezus Chrystus żyje w naszej wspólnocie, (…) zwłaszcza w godzinie Eucharystii - wyliczał kolejno metropolita katowicki.
- Wielkanocna postawa i nam towarzyszy, dlatego my - razem z Nim i jak On - służymy Bogu i człowiekowi; czynimy dobro; angażujemy się, pomagamy, nieraz aż do granic ludzkich możliwości, czego jesteśmy świadkami - dodał abp Skworc.
Wskazał też na Eucharystię jako przestrzeń spotkania ze Zmartwychwstałym. - Eucharystia prowadzi nas za każdym razem do spotkania ze Zmartwychwstałym, z żyjącym zwycięzcą śmierci. On nas prowadzi przez doczesność ku wiecznej przyszłości. Jej obraz mamy zapisany w naszych sercach jako przestrzeń ostatecznej sprawiedliwości i pokoju - mówił abp Skworc.
- Zmartwychwstanie Jezusa to Dobra Nowina! Urodziliśmy się, aby żyć i zmartwychwstać - zakończył.
Abp Wiktor Skworc w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył Mszy świętej o godz. 10.30 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Liturgia celebrowana bez udziału wiernych była transmitowana przez archidiecezjalne Radio eM i Radio Katowice oraz w internecie.
Msza św. Wielkanoc Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach I Radio Katowice 12.04.20