Odcinek 10 km Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna został otwarty w Wielki Piątek w południe. To największa inwestycja drogowa w historii Rybnika.
Otwarty w Wielki Piątek odcinek Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna ma 10 km.
Można nim przejechać z Żor i autostrady A1 do ulicy Wodzisławskiej (czyli DK 78) w Rybniku. To trasa całkowicie bezkolizyjna, a obowiązująca na niej dopuszczalna prędkość to 100 km na godzinę.
Jednocześnie otwarto nową Drogę Śródmiejską, która łączy Drogę Regionalną z Obwiednią Południową i ze śródmieściem Rybnika.
Budowa rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna ruszyła w kwietniu 2017 roku, choć jej ślad można znaleźć już na mapach w latach 70. ubiegłego wieku. Projektowanie, liczne konsultacje, zabieganie o dofinansowanie, wreszcie sama budowa - ten wieloletni proces inwestycyjny zaowocował wreszcie finałem, w postaci przeszło 10-kilometrowej, obwodnicy Rybnika.
- Trochę szkoda, że otwarcie tej najważniejszej w historii rozwoju Rybnika drogi, wypadło w czasie, w którym ze względu na obowiązujące ograniczenia epidemiczne, nie za bardzo mamy okazję by z niej korzystać. Nie zmienia to jednak faktu, że to niezwykle ważny, długo oczekiwany dzień dla naszego miasta. Ta droga nie tylko na stałe zmienia krajobraz południowej części Rybnika, ale co ważniejsze, staje się osią jego dalszego rozwoju, naszym oknem na świat - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Największa w historii Rybnika inwestycja drogowa obejmuje: 10,2 km trasy dwujezdniowej, 860 m Drogi Śródmiejskiej, 13 obiektów inżynieryjnych (11 wiaduktów i 2 mosty), 5 bezkolizyjnych węzłów drogowych, ekrany akustyczne, zbiorniki retencyjne, sieć kanalizacji deszczowej, przepusty i przejścia dla zwierząt.
Łączna wartość projektu to 433.700.000 zł, ale aż 289.989.933 zł z tej kwoty to najwyższe w historii miasta dofinansowanie z funduszy europejskich.
Przez ostatnie miesiące, w których prace budowlane były już zakończone, a procedury odbiorowe wciąż się toczyły, nowa droga kusiła wielu rybniczan, którzy pozwali sobie na spacery czy rowerowe wycieczki. Od teraz nie ma już takiej możliwości:
- Formalne otwarcie Drogi Regionalnej oznacza, że odtąd pojadą nią wyłącznie samochody. Na drodze nie może się odbywać ani ruch pieszych ani rowerzystów - przypomina Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg UM.
- Był plan otwarcia tej trasy na jeden dzień dla uprawiających sporty, typu bieganie, rolkarstwo czy kolarstwo. Mieliśmy się przed oddaniem jej do użytkowania do ruchu kołowego spotkać i przez jeden dzień korzystać z niej w inny sposób niż tylko jadąc samochodem. Niestety epidemia stanęła na przeszkodzie do realizacji tego pomysłu - żałuje prezydent Kuczera - Tymczasem wszystkim pieszym, rowerzystom i rolkarzom powiem na pocieszenie, że po pierwsze trasa dla was jest wzdłuż wybudowanej trasy Śródmiejskiej, a po drugie jesteśmy w trakcie projektowania dalszej trasy bulwarów na Nacyną w kierunku południowych dzielnic miasta - zapowiada.
Poniżej galeria zdjęć nowej drogi