Naukowcy w całej Europie będą badać zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
Naukowcy interesują się m.in. zdolnością człowieka do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami - efektami wprowadzanych ograniczeń oraz sytuacji zagrożenia epidemicznego.
Badanie ma być źródłem informacji, które pozwoliłyby pomagać rządom i decydentom w podejmowaniu decyzji - zarówno podczas, jak również po kryzysie. W związku z tym psychologowie zapraszają do współpracy wszystkich ludzi, którzy chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem w czasie pandemii.
Osoby zainteresowane udziałem w anonimowym badaniu proszone są o wypełnienie kwestionariusza ankiety udostępnionego na stronie www.surveymonkey.com.
Wypełnienie kwestionariusza zajmuje ok. 20-30 minut. Ponadto co tydzień przesyłane będzie nowe zaproszenie do wypełnienia kolejnego, znacznie krótszego kwestionariusza. Aby zebrane w ten sposób informacje miały większe znaczenie w budowaniu wniosków, naukowcy proszą o uczestnictwo w badaniach przez możliwie jak najwięcej tygodni. Udział w kolejnych etapach jest dobrowolny i uczestnik może zrezygnować z udzielania odpowiedzi na każdym etapie badania.
Zabezpieczone hasłem dane zostaną zebrane w bazie danych i będą powiązane z kodem alfanumerycznym dla zachowania anonimowości respondentów.
Pionierskie badania realizowane są przez zespół naukowców reprezentujących: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet w Montpellier (Francja), Valencian International University oraz Uniwersytet Complutense w Madrycie (Hiszpania), a także Ghent University (Belgia) i Uniwersytet Techniczny w Eindhoven (Holandia). Pracami zespołu kieruje prof. Barbara Kożusznik z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.