Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze, którzy "są stąd" - przypominamy Ślązaków, do których warto uciekać się o pomoc w tej niecodziennej sytuacji.
błogosławieni ks. Emil Szramek (1887-1942) i ks. Józef Czempiel (1883-1942)
Pierwszy był nowoczesnym duszpasterzem, wrażliwym na potrzeby swoich parafian. Był odważnym propagatorem dialogu międzyreligijnego – był w stałym kontakcie z rabinem i pastorem ewangelickim, by wspólnie z nimi ustalać ważne dla lokalnej społeczności kwestie. Jego książka wydana w 1934 roku „Śląsk jako problem socjologiczny” do dziś zaskakuje przenikliwością obserwacji.
Z powodu swoich poglądów prześladowany przez gestapo od pierwszych dni II wojny światowej. Aresztowany 8 kwietnia 1940 przebywał kolejno w obozach: Dachau, Gusen, Mauthausen i ponownie Dachau. Zamęczony na śmierć przez polewanie zimną wodą.
Ks. Józef Czempiel odważnie określał się jako śląski Polak. W jego duszpasterskiej pracy ważnym rysem była walka z chorobą alkoholową. Był w tej dziedzinie wybitnym specjalistą, który z czasem służył radą w najtrudniejszych przypadkach.
Zainicjował parafialne poradnie dla alkoholików i ich rodzin. W trakcie posługi w Rudzie, ożywił Stowarzyszenie Abstynentów. Aresztowany w 1940 roku przez gestapo, zginął w nieznanych bliżej okolicznościach podczas internowania.
Obu kapłanów błogosławionymi ogłosił papież Jan Paweł II, w gronie 108 męczenników II wojny światowej.
Modlitwę za wstawiennictwem 108 błogosławionych znajdziesz tu: Modlitwy za wstawiennictwem 108 Błogosławionych Męczenników
Kolejne postaci przedstawimy niebawem.