Nowy numer 49/2020 Archiwum

Abp Skworc: Triduum w kościele bez wiernych, spowiedź tylko w sytuacjach nadzwyczajnych

Liturgia Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych, spowiedź tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, brak Bożego Grobu w kościele - wynika z zarządzenia, które wydał 25 marca abp Skworc. Zachęca wiernych do urządzenia w domach adoracji krzyża i błogosławienia posiłku przed śniadaniem wielkanocnym. Co z terminem Pierwszej Komunii Św.?

Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, wszystkie I Komunie Święte aż do czasu ustania epidemii zostaną odwołane.

Jeśli natomiast po świętach "dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości" - czytamy. - "Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło".

Co z pogrzebami? Mszę św. żałobną księża mogą sprawować bez udziału wiernych i ciała zmarłego. "Obrzędy pogrzebu ograniczamy wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób" - napisał abp Skworc.

Na następnej stronie - pełny tekst zarządzenia arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama