Nowy numer 44/2020 Archiwum

Katowice. Rusza budżet obywatelski z nowymi regułami

Urzędnicy postanowili uwzględnić zagrożenie koronawirusem i modyfikują regulamin BO - można składać wnioski bez dołączania do nich list poparcia. Chodzi o ograniczenie potrzeby kontaktu.

Na projekty zgłaszane przez mieszkańców przeznaczono aż 31,6 mln zł. 5 mln zł prezydent Marcin Krupa wydzielił na tzw. zielony budżet, a pozostałe 26,6 mln zł zostanie rozdysponowane w ramach zwykłego budżetu obywatelskiego. Zgodnie z zasadami tegorocznego budżetu, 3 mln zł przeznaczone są na zadania ogólnomiejskie, 18,6 mln zł - na projekty dzielnicowe, a 5 mln zł będzie służyć utrzymaniu zrealizowanych zadań inwestycyjnych w kolejnych 5 latach.

- Wnioski od mieszkańców Katowic przyjmujemy do 4 maja. Do 25 maja zakończy się weryfikacja formalna, a z końcem sierpnia - weryfikacja merytoryczna. Od 7 do 20 września w głosowaniu elektronicznym mieszkańcy będą mogli wybierać najlepsze projekty, które zostaną zrealizowane w 2021 r. lub w 2022 r. w przypadku zadań dwuletnich - mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice. - Na etapie przyjmowania wniosków wprowadzamy ważną zmianę. Ze względu na zagrożenie koronawirusem i apel lekarzy, by do minimum ograniczać kontakty z innymi osobami, do składanych wniosków prosimy nie dołączać list podpisów mieszkańców, którzy dany wniosek wspierają. Wnioski złożone bez list poparcia, ze względu na tę szczególną sytuację, o ile spełnią inne kryteria, zostaną uznane za poprawne. Jednocześnie ze względu na fakt zamknięcia urzędu dla bezpośredniej obsługi mieszkańców, zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną. Wniosek można dostarczyć na kilka sposobów: złożyć go przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Katowice lub przesłać drogą mailową na adres: wnioskiBO@katowice.eu - dodaje M. Stachura.

Warto zaznaczyć, że pod koniec lutego tego roku prezydent Krupa z budżetu obywatelskiego wydzielił tzw. zielony budżet z pulą 5 mln zł. Jest podobny do "zwykłego" budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków, ich weryfikacji i przybierze formę konsultacji społecznych. Katowiczanie będą mogli nadsyłać swoje projekty od początku kwietnia do 14 maja. Następnie projekty będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. - W ramach "zielonego budżetu" będziemy mogli zgłaszać zadania takie, jak: nasadzenia drzew i krzewów, rewitalizację małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy też warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony przyrody i ekologii - podkreśla prezyden.

Katowicki budżet może się pochwalić sporym zainteresowaniem mieszkańców. Przez 6 kolejnych lat frekwencja stale rosła. O ile w 2014 r. swój głos oddało 4,4 proc. uprawnionych, to w zeszłorocznym głosowaniu - aż 18,89 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama