13 edycja Święta upłynie pod hasłem "Rodzina przestrzenią spotkania" i rozpocznie się 23 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
Natomiast w niedzielę 24 maja w katowickiej katedrze zaplanowano Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich. Te uroczystości powoli stają się nieodłącznym elementem metropolitalnych obchodów. – Dotychczasowe hasła stanowią piękny opis tego, czym jest rodzina. W tym roku chcemy pokazać, że to przestrzeń spotkania człowieka z człowiekiem. Patrzymy na rodziny bardzo szeroko i za to dziękuję. Ponadto w tym roku świętowanie łączy się z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacją sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. To dobra okazja, by wrócić do nauczania na temat rodziny. Ojciec Święty Jan Paweł II jest nazywany przecież papieżem rodziny – zauważa abp Wiktor Skworc.
– 100. rocznica urodzin Jana Pawła II zobowiązuje nas wszystkich. Jestem przekonana, że jego obecność w naszych działaniach będzie w tym roku jeszcze bardziej wyjątkowa – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i koordynatorka święta.
Rozpoczynając pracę nad programem święta, metropolita katowicki przypomniał znamienne fragmenty nauczania św. Jana Pawła II, którego postać od początku wiąże się z powstanie MSR. – W adhortacji „Familiaris Consortio” Ojciec Święty napisał: „W obecnym momencie historycznym, gdy rodzina jest przedmiotem ataków ze strony licznych sił, które chciałyby ją zniszczyć lub przynajmniej zniekształcić, Kościół jest świadom tego, że dobro społeczeństwa, i jego własne, związane jest z dobrem rodziny” – podkreślił abp Skworc. Nawiązał również do słów prymasa Wyszyńskiego, które zostały nagranie w 1977 roku na taśmę, by mogli je usłyszeć pielgrzymi zgromadzeni w Piekarach: „Pragniemy też, najmilsi, ażeby w Ojczyźnie naszej nie było zamachów na życie rodzących się Polaków, abyśmy stanęli w obronie życia każdego dziecięcia i każdej kołyski. Pragniemy też, ażeby w nasze życie rodzinne nie wchodziły pogańskie zwyczaje, rozrywania małżeństwa, zły stosunek do kobiet; pragniemy, ażeby ognisko życia domowego było bezpieczne. Przecież rozumiemy, że naród rodzi się w kołyskach i że siła narodu zależy od siły i zdrowia rodzin. Czuwamy więc na progu ogniska domowego i postanawiamy nie dopuścić żadnych złych wpływów, rozkładających nasze życie rodzinne. To co w szczególny sposób zobowiązuje nas dzisiaj do czujności, to jest zobowiązanie, ażeby Ojczyzna nasza była narodem i państwem ludzi ochranianych sprawiedliwością i miłością społeczną. Przecież przyrzekliśmy kiedyś pracować nad tym, aby w Ojczyźnie naszej wszystkie dzieci narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju”.
Obecnie w świętowanie włącza się aktywnie większość samorządów w regionie. – Wszyscy uczestnicy wypełniają bardzo konkretną treścią to nasze hasło, żeby poprowadzić do spotkania rodzin, w rodzinie i z rodziną. Nam szczególnie zależy na zastanowieniu się nad ofertą, którą możemy zaproponować do wspólnotowego świętowania niedzieli. Mamy nową sytuację prawną: właściwie wszystkie niedziele są objęte zakazem handlu, ale my nie chcemy na tę rzeczywistość patrzeć negatywnie, że czegoś nam zabroniono. Próbujmy tę niedzielę, która jest wolna tak przeżyć, żeby służyła rodzinie i każdemu człowiekowi – zwraca uwagę abp Skworc.
Jednocześnie metropolita przypomniał, że w tym roku przypada 30-lecie samorządu lokalnego – szczególnie ważnego w kontekście rodzin. – Każde miasto, każdy samorząd składa się z rodzin – potwierdza radna Sejmiku Województwa Śląskiego Urszula Koszutska. – One są podstawową grupą społeczną, która tworzy samorządy. Dlatego warto dbać o rodzinę. Chcemy wnieść na stałe w program Sejmiku Województwa Śląskiego sesje, które będą poświęcone tematyce rodzinnej. Rozpoczęliśmy to już kilka lat temu, kiedy przybliżyliśmy radnym historię Metropolitalnego Święta Rodziny – dodaje.
Święto rozpocznie się w Zabrzu. – Inauguracja w Domu Muzyki i Tańca jest już taką tradycją. Staramy się, żeby za każdym razem to był inny koncert, miał inny charakter. Zawsze jednak zastanawiamy się, jak zainteresować rodziny w regionie. Obecnie jesteśmy w kontakcie z Anią Wyszkoni i jej menadżerem, żeby dopasować charakter koncertu do idei święta. Wokalistka jest mamą, więc na pewno uda nam się oddać ducha rodziny – zapowiada Wiesław Śmietana, dyrektor Domu Muzyki i Tańca.
Szczegółowy program wkrótce będzie dostępny na stronie swieto-rodziny.pl.