GN 37/2021 Archiwum

Abp Skworc: Pragniemy oczyszczenia, pragniemy Jego niewinności

W ramach obchodzonego Dnia modlitw i pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele metropolita katowicki przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej w katedrze Chrystusa Króla.

Rozważania poszczególnych stacji – przygotowane przez delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży na kanwie materiałów Konferencji Episkopatu Polski – odczytali księża pracujący w Kurii Metropolitalnej, instytucjach diecezjalnych oraz duszpasterze katedralni. Wstęp i zakończenie odczytał abp Skworc.

– Jezus potrzebował apostołów; potrzebował mężczyzn i kobiet, którzy by nieśli Dobrą Nowinę ludziom – powiedział na zakończenie liturgii. –Tak samo Jezus posyła nas do bliźnich, których krzywda bardzo mocno boli – dodał podkreślając, że „każdy może stać się osobą, która przyniesie nadzieję”.

- Na tej drodze krzyżowej spotkaliśmy dzisiaj ofiary przemocy, każdej przemocy, każdej formy przemocy. Także tej przemocy, która się mogła dokonać i dokonała przez ludzi Kościoła i w Kościele. Ta droga krzyżowa jest także naszą drogą krzyżową. Pragniemy oczyszczenia. Pragniemy łaski Chrystusa. Pragniemy Jego niewinności – kontynuował metropolita katowicki.

Agnieszka Skrzypczyk /Radio eM

Zgodnie z komunikatem metropolity katowickiego, w którym zachęcił wszystkich diecezjan do indywidualnego postu i modlitwy, podobne nabożeństwa zostały odprawione we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.

O zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich do krajowych konferencji biskupich zaapelował papież Franciszek 30 czerwca 2015. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski z 2018 roku, dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich ustanowiony został pierwszy piątek Wielkiego Postu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama