Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Abp Skworc do dziekanów: Czekają nas ważne wydarzenia

Metropolita katowicki spotkał się z dziekanami archidiecezji katowickiej. W spotkaniu wzięli udział biskupi pomocniczy oraz pracownicy kurii.

Celem spotkania było zapoznanie dziekanów z aktualnymi wydarzeniami i przedsięwzięciami archidiecezji. Dziekani jako pierwsi poznali dokładną datę beatyfikacji sługi Bożego ks. Jana Machy, która odbędzie się w sobotę 17 października br. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Ostateczne potwierdzenie terminu abp Skworc otrzymał w korespondencji przesłanej przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. – Cieszymy się tym wydarzeniem. Chcemy się do niego jak najlepiej przygotować, zarówno od strony logistycznej, jak i duchowej – powiedział metropolita, zapowiadając powołanie specjalnego komitetu organizacyjnego.

W dalszej części spotkania głos zabrali kapłani prezentujący poszczególne sprawy dotyczące archidiecezji katowickiej.

Ks. Łukasz Gaweł, delegat arcybiskupa katowickiego do spraw Panteonu Górnośląskiego, zapoznał obecnych z ideą oraz treścią podpisanej 18 lutego umowy dotyczącej powstania nowej instytucji kultury w podziemiach katedry w Katowicach. Zaprezentowany został film ilustrujący przygotowany projekt, który powinien zostać sfinalizowany do połowy 2022 roku. – Otwarcie Panteonu ma być częścią obchodów 100. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski – zapowiedział ks. Gaweł.

Notariusz kurii, ks. Paweł Rylski, który uczestniczył w specjalnym szkoleniu, zapoznał dziekanów z wytycznymi dokumentu w sprawie przeprowadzania rozmów kanonicznych z nowożeńcami. Dokument ten wchodzi w życie z dniem 1 czerwca tego roku. – Zachęca się, aby spisanie protokołu przedślubnego nie było tylko formalnością, ale stawało się okazja do działalności duszpasterskiej – podsumował ks. Rylski. W najbliższym czasie dziekani otrzymają odpowiednie dokumenty z wyszczególnionymi nowościami, które będą obowiązywać w omawianej materii.

Ks. Damian Suszka, ekonom archidiecezji, przedstawił zakres prowadzonych prac remontowo-konserwatorskich w kurii i innych instytucjach diecezjalnych i jednocześnie zapowiedział wprowadzenie specjalnego ubezpieczenia dla kapłanów.

Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, ks. Roman Chromy nakreśli zakres działań, które archidiecezja planuje podjąć w związku ze zbliżającymi się wydarzeniami lokalnymi i powszechnymi. – Chcemy, aby beatyfikacja ks. Jana Machy poprzedzona została właściwym duchowym przygotowaniem naszych wiernych – powiedział ks. Chromy. Jednocześnie wspomniał o udziale archidiecezji w narodowej pielgrzymce do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Zachęcał do odpowiedniego rozreklamowania tego wydarzenia w dekanatach i w konkretnych parafiach. Zapowiedział także wyjazd do Warszawy na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. – O innych inicjatywach duszpasterskich informujemy na bieżąco w ramach cotygodniowego okólnika duszpasterskiego – przypomniał.

Abp Skworc do dziekanów: Czekają nas ważne wydarzenia   W spotkaniu wzięli udział dziekani oraz przedstawiciele kurii i innych instytucji diecezjalnych. Ks. Tomasz Wojtal / Foto Gość

Spotkania metropolity katowickiego z dziekanami odbywają się regularnie. Ich celem jest zapoznanie i przekazanie parafiom bieżących informacji i wyznaczenie wspólnej linii duszpasterskiej. Latem dziekani uczestniczą w formacyjnych dniach skupienia, które odbywają się w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy