Przedstawiciele instytucji, które będą wspólnie odpowiadać za nową jednostkę kultury, spotkali się w podziemiach katedry - przyszłych przestrzeniach Panteonu.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że umiłowanie Polski i przechowanie wiary w ojczyznę, języka i tradycji w czasie odłączenia tego regionu jest zjawiskiem unikatowym. Wyraził również nadzieję, że w Panteonie nie zabraknie miejsca na osoby, które swoim życiem obrazowały „zwyczajny” patriotyzm i czasem miały „nie po drodze z Kościołem”, czyli np. Gerarda Cieślika, który strzelił dwie bramki w meczu przeciwko Związkowi Radzieckiemu. – Jest wiele postaci w naszym regionie, które historia usunęła na dalszy plan i będzie to miejsce, które je przypomni. Jest to miejsce, które z pewnością wpłynie na postrzeganie naszej pięknej i trudnej historii i będzie taką duchową stolicą Górnego Śląska – komentował wybór Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
marszałek Jakub Chełstowski Marcin Iciek/ radio eMMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest jedną z instytucji zaangażowanych w postanie Panteonu. – Chcemy współpracować w tym wielkim dziele. Po 22 roku, kiedy instytucja będzie już zrealizowana, będziemy dalej ją wspierać, utrzymywać i promować, by była odwiedzana nie tylko przez Górnoślązaków, ale wszystkich, którzy na Śląsk przyjeżdżają – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, ze dzisiaj przypieczętowujemy tę inwestycję – dodał Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nasze miasto bardzo daleko patrzy w przyszłość. To widać przez inwestycje, które dzieją się w naszym mieście, poprzez spotkania i wielkie konferencje o znaczeniu światowym. To jest coś co buduje obraz naszego miasta, jego nową tożsamość. Ale czymże byłaby ta tożsamość bez przeszłości. Nie da się budować na słabym fundamencie. A tym dobrym są na pewno wielcy Ślązacy, Katowiczanie; Ślązacy, którzy działali na rzecz tego regionu, na rzecz rozwoju naszego kraju – dodał M. Krupa.
Panteon Górnośląski ma za zadanie upamiętnić najwybitniejszych synów śląskiej ziemi. Powstanie w podziemiach katedry Chrystusa Króla. To przestrzenie, w których odbywał się m.in. I synod archidiecezji w latach 1972–1975. Wystawa będzie podzielona na cztery grupy tematyczne. Pierwsza z nich ma przedstawiać wybitne postaci związane z kulturą, nauką i sztuką. Następna część wystawy przybliży postaci bohaterów związanych ze Śląskiem, gdzie szczególnie zaakcentowani będą powstańcy, kolejna część zostanie poświęcona społeczeństwu i społecznikom. Ostatnia przestrzeń wystawowa będzie natomiast opowiadać o ludziach Kościoła.
Na ten cel zostanie przeznaczonych 40 mln zł. Finansowanie pochodzi z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta Katowice oraz archidiecezji katowickiej.