W katowickim szpitalu prowadzonym przez ojców bonifratrów o liście Ojca Świętego rozmawiali: abp Wiktor Skworc, ks. Marcin Niesporek, dr Elżbieta Kortyczko i Anna Stolorz. Spotkanie moderował ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych.
Nawiązując do papieskiego orędzia abp. Skworc wspomniał również o posłudze kapłanów w szpitalach. – Chciałbym podziękować za posługę kapelanów szpitalnych. Ich pierwszym zadaniem jest prowadzenie chorego do spotkania z Jezusem, który jest lekarzem dusz. Uleczenie duszy wpływa na kondycję chorych. To jest taka prawidłowość – podkreślił i zaprosił do szerzenia dzieła Apostolstwa Chorych. –Choroba to materia, która przyjęta i złączona z ofiarą Jezusa może zmieniać świat – my tak wierzymy. Pierwszą intencją jest niewątpliwie sprawa pokoju – dodał. Wagę posługi kapelana potwierdził ks. Marcin Niesporek, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i kapelan hospicjum w Chorzowie. Zdradził, że w hospicjum zdarzyło mi się udzielać nie tylko sakramentu Komunii czy pojednania i pokuty, ale także małżeństwa czy bierzmowania.
– Modlitwa wyprasza łaskę nawrócenia dla wielu chorych - podkreślił. Jego zdaniem ważne jest dostrzeżenie cierpienia, na które odpowiedzią jest Jezus Chrystus. – Szukałem jakiegoś klucza, który pomoże lepiej odczytać to orędzie. Moim zdaniem jest słowo miłosierdzie. Papież mówi, że człowiekowi choremu towarzyszy tajemniczy kierunek łaski, która pozwala przezwyciężać to ludzkie cierpienie – podkreślił ks. Marcin Niesporek. Przypomniał, że Ojciec Święty domaga się ochrony życia na każdym jego etapie i podkreśla godność osoby chorej.
– Papież utożsamia miłosierdzie z samym Chrystusem i pokazuje bardzo ważny wymiar tego okazywanego miłosierdzia, a więc człowieczeństwo Pana Jezusa. To człowieczeństwo jest rzeczywiście taką „szczeliną”, przez którą miłosierdzie może się dostać do osoby chorej. Często ten wymiar człowieczy Jezusa jest negowany przez cierpiącego, ale mimo wszystko ten Jezus poraniony może być dla chorego ogromną pomocą – dodawał kapelan. Podkreślił również pragnienie Ojca Świętego, by dzień chorego trwał przez cały rok.
ks. Marcin Niesporek o miłosierdziu w ujęciu papieża Franciszka Marcin Iciek / radio eMWięcej na kolejnych stronach.