Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Rafał Piech: Siemianowice Śl. jako pierwsze pozbywają się ekobomby

Siemianowice Śląskie są pierwszym miastem, które skorzystały z art. 26a ustawy o odpadach i same podjęły decyzję o usunięciu bomby ekologicznej z Michałkowic – mówił Rafał Piech, prezydent tego miasta na antenie Radia eM.

Rafał Piech: Siemianowice Śl. jako pierwsze pozbywają się ekobomby
Radio eM

Działania związane z usuwaniem 3 tys. ton niebezpiecznych płynnych odpadów z Michałkowic rozpoczęły się jesienią. Do końca marca br. mają się zakończyć – mówił dziś w „Rozmowie poranka” Radia eM prezydent Rafał Piech. Obowiązująca od niedawna Ustawa o odpadach dała możliwość podjęcia przez władze lokalne samodzielnie działań „w przypadku, gdy ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska konieczne jest niezwłoczne usunięcie odpadów”.

– Sądziłem, że tej bomby nie uda nam się rozbroić przez kolejne lata – powiedział, dodając, że przez poprzednie 20 lat nikt się tym nie przejmował i nikt nie zwracał uwagi na to, że Polska staje się wysypiskiem Europy. – Przedstawiłem ten problem premierowi i w dwa miesiące problem został rozwiązany – mówił prezydent. Dodał, że jest to inwestycja na poziomie ponad 20 mln zł.

Prezydent Rafał Piech, uhonorowany ostatnio tytułem „Prezydent 30-lecia Polskiej Transformacji”, z uznaniem wyraził się o mieszkańcach Siemianowic Śl. i ludziach, którzy w szczególny sposób przyczynili się w ostatnich latach do poprawy sytuacji miasta. Przypomniał, że Siemianowice miały na początku XXI wieku ponad 30-procentowe bezrobocie. Zaznaczył, że w mieście udało się, zwłaszcza w ostatnich 5 latach, odnowić infrastrukturę drogową i zainwestować duże środki, co spowodowało, że miasto stało się atrakcyjnym miejscem.

Gość Radia eM podkreślił znaczenie rozbudowy miejskich dróg. Właśnie realizowana jest budowa kolejnego łącznika drogowego w Siemianowicach, pomiędzy ulicami Michałkowicką i Oświęcimską. Środki pochodzą częściowo z tzw. Funduszu Dróg Samorządowych. Jednocześnie prezydent zapowiedział, że władze samorządowe pilnie będą przyglądać się nowelizacji ustawy o drogach lokalnych, która – zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – ma dopuścić do ruchu na wszystkich drogach publicznych duże ciężarówki (pojazdy z naciskiem na pojedynczą oś powyżej 11,5 t).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy