Nowy numer 20/2024 Archiwum

Abp Wiktor Skworc: Górnicy z Wujka stanęli w obronie człowieka

- W grudniu 1981 r. górnicy z Wujka stanęli w obronie człowieka - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.

W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego metropolita katowicki wspominał wydarzenia związane z pacyfikacją Kopalni "Wujek" w Katowicach, w wyniku której 16 grudnia 1981 r. zginęło 9 górników. Abp Wiktor Skworc wskazał, że do strajku na "Wujku" doszło, ponieważ załoga kopalni stanęła w obronie aresztowanego przewodniczącego zakładowej Solidarności. - To przesłanie na dziś, by zawsze stawać w obronie człowieka. - podkreślał abp Skworc.

Metropolita katowicki zachęcał także do szczególnej troski o swoich najbliższych, która powinna cechować ostatnie dni Adwentu. - Święta przeżywamy we wspólnotach rodzinnych - wyjaśniał abp Skworc, wskazując, że porządkowanie relacji przed świętami warto rozpocząć od siebie. - Jeśli uporządkujemy najpierw nasze wnętrze, będzie to miało dobry wpływ na całą rodzinę - przekonywał, zachęcając do skorzystania już teraz z sakramentu pokuty i pojednania.

Abp Wiktor Skworc wyjaśniał także znaczenie posługi akolitatu. Jutro w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach tej posługi udzieli alumnom przygotowującym się do przyjęcia święceń. - Akolitat ma bardzo ścisły związek z Eucharystią - podkreślał metropolita katowicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy