Nowy numer 39/2023 Archiwum

Racibórz i Sosnowiec. Samorządowcy chcą wprowadzić zakaz palenia węglem

Całkowity zakaz palenia węglem? Racibórz do 2026 roku, a Sosnowiec do 2028 roku. Te dwa miasta chcą zakazać palenia paliwami stałymi w gospodarstwach domowych. Projekty miejskich uchwał czekają na zatwierdzenie przez Sejmik Województwa Śląskiego.

Sosnowiec i Racibórz - to dwa miasta, które w ostatnim czasie zapowiedziały, że chcą odejść od palenia węglem - odpowiednio do 2028 i 2026 roku. Obie uchwały zakładają okresy przejściowe, w których stopniowo byłyby wycofywane kolejne generacje pieców. Do takich pomysłów entuzjastycznie odnoszą się lokalne środowiska ekologiczne. Ocenia Patryk Białas ze stowarzyszenia Bo Miasto:

A co na to sami mieszkańcy Sosnowca?

Najstarsze kotły w Sosnowcu musiałyby zostać wymienione już w 2022 roku.

Rafał Łysy z tamtejszego magistratu przekonuje, że aby walka ze smogiem była skuteczniejsza, w ślady Sosnowca powinny pójść inne miasta:

Podobną uchwałę przyjęło wcześniej miasto Racibórz. Wnioskowanie o takie przepisy zapowiada również  burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol:

Projekty miejskich uchwał całkowitego zakazu palenia węglem - z Sosnowca i z Raciborza - czekają na rozpatrzenie przez Sejmik Województwa Śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast