Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice. Projekt stadionu miejskiego bez akceptacji

W listopadzie zakończyły się trwające czternaście miesięcy prace projektowe kompleksu sportowego stadionu miejskiego. Miasto Katowice nie odebrało jednak projektu i daje 21 dni na jego poprawę.

Powodem braku akceptacji jest kwota zawarta w kosztorysie wykonawczym - ponad 561 mln zł, która zdecydowanie przekracza kwotę określoną w umowie.

W styczniu 2018 roku Miasto Katowice ogłosiło konkurs na wykonanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu sportowego stadionu miejskiego w Katowicach. Jego realizatorem było Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział Katowice. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie kompleksu sportowego złożonego m.in. z obiektu piłkarskiego na 12 tys. widzów (z opcją rozbudowy do 15 tys.), halą do siatkówki o pojemności 2,5-3 tys. widzów oraz 6 boisk treningowych. - Należy podkreślić, że jednym z głównych założeń na etapie projektowania była kwota, w ramach której miał zostać zbudowany stadion z otoczeniem. Pracownia RS ARCHITEKCI Sp. z o.o. określiła ją na poziomie 184,5 mln zł. W podobnej kwocie w Polsce zrealizowano i realizuje się inwestycje tego typu, można więc stwierdzić, że to cena rynkowa. Co ważne, właśnie taka kwota została precyzyjnie zdefiniowana w umowie podpisanej z pracownią RS ARCHITEKCI Sp. z o.o., co oznacza, że wykonawca był zobowiązany do przygotowania projektu właśnie o takim koszcie budowy - mówi wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

W listopadzie zakończyły się trwające czternaście miesięcy prace projektowe. Wraz z projektem wykonawczym powstała dokumentacja geologiczno-inżynierska kompleksu sportowego. Pracownia RS ARCHITEKCI Sp. z o.o. przekazała 28 listopada dokumentację wraz z kosztorysem wykonawczym na kwotę ponad 561 mln zł. - Kwota kosztorysu rażąco przekracza kwotę określoną w umowie. Tym samym otrzymane przez nas dzieło jest niezgodne z umową zawartą z RS ARCHITEKCI Sp. z o.o. Należy podkreślić, że przez ostatnie 14 miesięcy, a więc podczas etapu projektowania, nie otrzymaliśmy od projektanta żadnej informacji, która by mówiła o tak dużej zmianie w zakresie kwoty widniejącej w kosztorysie wykonawczym - podkreśla wiceprezydent Sobula. - Rozumiemy, że sytuacja na rynku budowlanym w ostatnich latach, związana m.in. ze wzrostem kosztów m.in. robocizny i materiałów budowlanych, mogła doprowadzić do podwyższenia kosztorysu - dodaje.

Miasto wezwało wykonawcę do poprawienia dokumentacji w taki sposób, aby była zgodna z zapisami umowy, gdzie jako maksymalny planowany łączny koszt realizacji inwestycji wskazana jest kwota 184,5 mln zł brutto. Czas na wprowadzenie zmian to 21 dni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast