W kończącym się Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym w Katowicach-Panewnikach ojcowie franciszkanie otworzyli odnowione, multimedialne muzeum misyjne.
Tu można mieć bliski kontakt z misjami poprzez różne zmysły. Można posłuchać muzyki rodem z Afryki, a także opowieści misjonarzy z dalekich krajów, można też zobaczyć wspaniale eksponaty, m.in. z Boliwii, Republiki Centralnej Afryki, Tanzanii czy Maroka. Odwiedzających muzeum witają też egzotyczne zapachy.
- Nasza placówka istnieje już od 2002 r., ale teraz otwieramy ją na nowo - powiedział franciszkanin o. Dymitr Żeglin, pomysłodawca muzeum. - Teraz mamy tu sporo multimediów, bo idziemy z duchem epoki - mówi. To ma być sposób na zainteresowanie misjami nie tylko najmłodszych, ale też i młodzież, i dorosłych.
Prezentowane w muzeum eksponaty pochodzą z krajów misyjnych, gdzie pracują ojcowie franciszkanie. Placówka gromadzi dokumentację, fotografie i eksponaty z misji zagranicznych górnośląskiej prowincji zakonu franciszkanów. Prezentowane są tu zbiory rękodzielnictwa i sztuki ludowej, przywiezione przez franciszkańskich misjonarzy pochodzących ze Śląska.
Teraz muzeum przeszło spory lifting i stało się nowoczesnym interaktywnym miejscem. W jego tworzeniu miał spory udział Bolesław Bobrzyk z Nadleśnictwa Katowice. To on doprowadził do powstania sali edukacyjnej w Nadleśnictwie, a teraz jest autorem jednego ze scenariuszy, który możemy "przeżyć" w katowickich Panewnikach.
Aby odwiedzić muzeum, należy kontaktować się z sekretariatem misyjnym oo. franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Placówka od lat pełni nie tylko funkcję ekspozycyjną, ale także formacyjną i animacyjną w duchu misyjnym. Jest ona w stanie pomieścić jednorazowo do 20 osób i można w niej przeprowadzić katechezę, pogadankę, obejrzeć film oraz zdjęcia o tematyce misyjnej.
Bolesław Bobrzyk z Nadleśnictwa Katowice, w rozmowie z radiem eM o. Dymitr Żeglin OFM, w rozmowie z radiem eM