„Bajka na niepogodę” – taki tytuł nosi spektakl dla dzieci, w którym wystąpią samorządowcy ziemi pszczyńskiej.
Przedstawienie będzie wyjątkowe nie tylko dlatego, że obsadę tworzą głównie powiatowi i miejscy radni, ale przede wszystkim ze względu na cel, jakim jest pomoc noworodkom. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na zakup głowicy do ultrasonografu na oddziale neonatologicznym w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie.
Z morałem
Zbiera się rada, aby rozwiązać problem, który pojawił się w mieście. Ludzie nie mogą się ze sobą dogadać, przekrzykują się. Po chwili na oczach widza zaczynają tworzyć bajkę z parasoli – tak wygląda początek spektaklu, który swoją premierę będzie miał 20 października na deskach Pszczyńskiego Centrum Kultury. – Jest to historia z morałem, aby nie oceniać powierzchownie ludzi, nauczyć się życzliwego i pełnego akceptacji spojrzenia na drugiego człowieka – mówi Mirosława Gad, która jest reżyserem sztuki i nauczycielem w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie. – Wystawienie charytatywnej sztuki zaproponowały Barbara Bandoła, starosta pszczyński, oraz Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – wspomina reżyserka i dodaje, że miała już okazję współpracować z samorządowcami dwa lata wcześniej, przy okazji finału Szlachetnej Paczki.
Postacie z bajki
Chętni do zagrania w sztuce zgłosili się sami. W ostatnich dniach kwietnia spotkali się na pierwszej próbie. – Rozpoczęliśmy od czytania scenariusza, którego użyczyła nam Marta Kwiek, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. Następnie dopasowałam role do każdej osoby – relacjonuje reżyserka. Pani starosta wcieli się w rolę radnej, a pan wicestarosta będzie burmistrzem miasta. – Radni, dyrektorzy szkół oraz kierownicy pszczyńskich jednostek samorządowych grają bajkowe postacie. Podziwiam ich za dystans do siebie i za to, że odważyli się wystąpić na scenie – komentuje Mirka Gad. Mówi, że szczególne wyzwanie postawiła przed Marcinem Bienioszkiem, dyrektorem Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, który jako jedyny gra za pomocą specjalnie uszytej do spektaklu lalki. Jednym z aktorów będzie także pracownik Starostwa Powiatowego i radny miejski Arkadiusz Gardiasz, który wcieli się w rolę żołnierza przybywającego do miasta ze specjalną misją. – Występuję w bajce przede wszystkim ze względu na cel, jakim jest zakup sprzętu dla noworodków. Sam jestem ojcem dwuletniej córki i wiem, jak ważne jest wyposażenie dziecięcych oddziałów. Poza tym chciałem sprawdzić się w nowej, wcześniej nieznanej mi roli aktora – komentuje radny, który nie może doczekać się debiutu na scenie i reakcji młodych widzów.
Bez taryfy ulgowej
Dwugodzinne próby do spektaklu odbywały się co tydzień w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych. – Na początku nie do końca wierzyłam w sukces tego przedsięwzięcia. Na drugie spotkanie przyszła tylko połowa osób. Wtedy powiedziałam, że jeszcze jeden taki przypadek i przedstawienia nie będzie. Myślałam, że odpuszczą. Za trzecim razem byli już prawie wszyscy – wspomina reżyserka i z dumą mówi, że udało im się stworzyć zgrany zespół ludzi, którzy chcą zrobić coś razem dla innych. Mirosława Gad przyznaje także, że choć na próbach było sporo śmiechu, to praca z nią nie jest łatwym zadaniem – Nie było taryfy ulgowej. Jako reżyser jestem wymagająca, bo chcę, żeby to, co pokażemy, miało walory estetyczne i było wartościowe dla młodego widza – podkreśla. W „Bajce na niepogodę” wystąpi czternastu aktorów, ale przy produkcji przedstawienia pracowało znacznie więcej osób. Trzeba było zbudować scenografię, stworzyć rekwizyty. Dużym wyzwaniem było uszycie stroju smoka, który w sztuce odgrywa ważną rolę. – Nauczycielki Magdalena Kunysz-Pudełko i Aleksandra Pławecka-Brauntsch, a także szkolny konserwator Jan Żur to osoby, które zrealizowały moje plastyczne wyobrażenie o spektaklu – zauważa reżyserka.
W każdej gminie
„Bajka na niepogodę” zostanie wystawiona nie tylko w Pszczynie, ale także w Kobiórze, Pawłowicach, Woli, Suszcu i Goczałkowicach-Zdroju. – Odwiedzimy z charytatywnym przedstawieniem każdą gminę, ponieważ zależy nam na tym, by jak najwięcej osób mogło wesprzeć naszą akcję i przyczynić się do zakupu sprzętu wykorzystywanego do diagnostyki noworodków – podkreśla starosta Barbara Bandoła. – To bajka dla dzieci, ale jej pozytywne przesłanie dotyczy także dorosłych – przekonuje natomiast reżyserka i namawia do udziału całe rodziny. Cały zespół zaangażował się w bajkę bezinteresownie. Informację na temat spektakli i biletów można znaleźć na stronie www.powiat.pszczyna.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się