Miasto planuje trzy nowe działania związane z walką ze smogiem. Pomysły zaprezentowano u progu rozpoczynającego się sezonu grzewczego.
Jeden kocioł węglowy, w którym spala się śmieci lub paliwa złej jakości produkuje więcej trujących substancji niż kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kotłów w których spala się paliwo wysokiej jakości.
Dlatego jednym z naszych kluczowych zadań będzie stworzenie mapy największych trucicieli - a następnie doprowadzenie do tego, by wymienili stary kocioł węglowy na ekologiczne źródła ogrzewania – mówi Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.
- W tym sezonie planujemy wdrożenie trzech nowych działań. Po pierwsze - stworzenie bazy największych trucicieli i aktywne zachęcanie ich do wymiany kotłów. Po drugie - inwentaryzacja źródeł ciepła w całym mieście oraz cykle spotkań w dzielnicach. Po trzecie - wprowadzenie zmian do naszej uchwały antysmogowej, by jeszcze lepiej odpowiadała na zapotrzebowanie mieszkańców - podkreśla wiceprezydent Mariusz Skiba.
Mapa powstanie dzięki skorelowaniu ze sobą kilku czynników. Pierwszym są odczyty jakości powietrza podawane przez system badania jakości powietrza AWAIR, pobierający próbki ze 127 lokalizacji. Te informacje zostaną uzupełnione przez zgłoszenia mieszkańców i informacje o nałożonych przez straż miejską mandatach. Działania mają doprowadzić do identyfikacji 100 największych trucicieli w danej dzielnicy. To do nich w pierwszej kolejności będą skierowane akcje edukacyjne.
Do walki z niską emisją przyczyniają się też kontrole Straży Miejskiej realizowane m.in. z użyciem drona. W ramach ubiegłorocznych kontroli nałożono 97 mandatów karnych o łącznej wysokości ponad 13 tys. zł złotych oraz 9 grzywien w wysokości 1050 złotych. Jakość powietrza i spalanego opału stale kontroluje 35 przeszkolonych strażników.
Dodatkowo miasto stale oferuje mieszkańcom pomoc w wymianie starych pieców. W związku z tym poniżej prezentujemy harmonogram spotkań informacyjnych dot. możliwości wymiany kotłów węglowych z dofinansowaniem Miasta Katowice: