Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wodzisław Śląski. Akt oskarżenia przeciwko Kazimierzowi G., byłemu proboszczowi w Godowie

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zakończyła śledztwo i wydała akt oskarżenia przeciwko byłemu proboszczowi parafii w Godowie Kazimierzowi G. Mężczyzna został oskarżony o doprowadzenie w latach 2001-2004 małoletnich do czynności seksualnych.

Ksiądz Kazimierz G. pełnił posługę kapłańską w latach 2000-2006 w parafii św. Józefa Robotnika w Godowie.

- W latach sprawowanej posługi wielokrotnie wykorzystywał on seksualnie małoletnie dzieci będące członkami różnych służb liturgicznych funkcjonujących przy parafii. Dysponował dużą kolekcją bajek, filmów i gier komputerowych oraz miał dostęp do internetu. Zapraszał on do siebie dzieci pod pretekstem umożliwienia im zagrania na komputerze, obejrzenia bajki lub filmu, czy skorzystania z Internetu. Dzieci korzystały z zaproszenia księdza, wiele z nich nie miało bowiem w domu takich możliwości - informuje rzecznik gliwickiej prokuratury Joanna Smorczewska.

W trakcie śledztwa ustalono, że w wyniku działań kapłana pokrzywdzonych zostało 15 dzieci w wieku poniżej 15 lat. W sumie Kazimierzowi G. przedstawiono 17 zarzutów. Podejrzany został zatrzymany 3 lipca 2019 i do momentu rozprawy czeka w areszcie. Sprawa będzie się toczyć przed Sądem Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim.

Postępowanie rozpoczęło się po tym, gdy na profilu społecznościowym, jeden z pokrzywdzonych opublikował wpis, z którego wynikało, że był on wykorzystywany seksualnie przez Kazimierza G., który posługiwał na parafii w Godowie. Do autora wpisu zgłaszały się kolejne pokrzywdzone osoby. Sprawa trafiła do Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej - ks. Łukasza Płaszewskiego - który złożył zawiadomienie do Prokuratury w Wodzisławiu. W tym samym czasie autor wpisu również powiadomił prokuraturę o popełnieniu przez byłego proboszcza przestępstwa.

Więcej m.in. o tej sprawie w wywiadzie z ks. Płaszewskim - Delegatem ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Archidiecezji Katowickiej: Żeby dzieci były bezpieczne

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama