Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KATOWICKA 1925
  • Rok Jubileuszowy
    • Sto na sto
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
katowice.gosc.pl → W archidiecezji → Bp Guzdek: Wiara i rodzina to fundamentalne wartości

Bp Guzdek: Wiara i rodzina to fundamentalne wartości przejdź do galerii

W Katowickim kościele garnizonowym sprawowano w Uroczystość Wniebowzięcia NMP uroczystą Eucharystię w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W Eucharystii wziął udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką oraz premier Mateusz Morawiecki.

 
We Mszy św. wzięła udział para prezydencka ks. Sebastian Kreczmański / Foto Gość

W homilii bp Guzdek podkreślał, że „wiara i rodzina to sprawdzone i wypróbowane wartości, które są inkubatorem niepodległości”. Nawiązując do dzisiejszej uroczystości stwierdził, że „wiara i rodzina to dwie wartości, które stanowiły o tym, że Matka Boża podołała powierzonemu jej zadaniu”. - Jej rodzice, święci Joachim i Anna, tak kształtowali jej sumienia, że było zdolne rozpoznać, co jest dobre a co złe – stwierdził.

Podkreślił, że Maryja „nie żyła dla siebie ale dla Boga i dla bliźnich”. - Mimo wielu trudności odniosła zwycięstwo. W nagrodę z ciałem i dusza została wzięta do nieba – podsumował.

Odniósł się także do przeżywanego w dniu dzisiejszym Święta Wojska Polskiego. - Jak co roku pamiętając o „Cudzie nad Wisła”. Chcemy dziękować Bogu za dowódców i żołnierzy którzy pokonali armie bolszewicka na przedmieściach stolicy - powiedział.

Bp Guzdek zaznaczył również, że „dzisiaj chcemy przypomnieć Powstania Śląskie i oddać hołd mieszkańcom tej ziemi”. - Bez tego uprzemysłowionego skrawka ziemi bogatego nie tylko w surowce ale przede wszystkim w pracowitych ludzi nie byłby możliwy dynamiczny rozwój II RP – podkreślił.

Przywołał także postać Wojciecha Korfantego, który mężnie bronił polskości ziem górnośląskich. – Tu, na Śląsku, rodzina i Kościół były bastionami polskości – powiedział. - Trzeba dziękować za pochodzących z tej śląskiej ziemi kard. Augusta Hlonda i biskupa, generała dywizji Józefa Gawlinę. Ten wielki pasterz umiłowanie ojczyzny także wyniósł z rodzinnego domu. „U nas w domu mówiło się tylko po Polsku” czytamy we wspomnieniach biskupa – cytował bp Guzdek.

W homilii przypomniał, że „w czasach zniewolenia świątynie katolickie były jedyną przestrzenią wolności”.  Przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane we Wrocławu w 1997. - Mówienie, że Kościół jest wrogiem wolności, jest jakimś szczególnym chyba nonsensem tu, w tym kraju i na tej ziemi, wśród tego narodu, gdzie Kościół tyle razy dowiódł, jak bardzo jest stróżem wolności. I to zarówno w minionym stuleciu, jak i w obecnym, jak i w ostatnim pięćdziesięcioleciu. Jest stróżem wolności, bo Kościół wierzy, że do wolności wyzwolił nas Chrystus – cytował biskup.

- Tu, w Katowicach, w sposób szczególny modlimy się za dyplomatów i tych wszystkich, którzy byli zaangażowani w powstania śląskie i przyłączenie Śląska do Polski. Dziś w sposób szczególny naszą miłością i modlitwą obejmujemy żołnierzy, którzy pod biało-czerwoną flagą służą sprawie pokoju i bezpieczeństwa w kraju i na misjach zagranicznych. Doceniamy ich poświęcenie i dziękujemy za patriotyczne postawy. Prośmy także dzisiaj gorąco dobrego Boga, aby nigdy nie zabrakło w naszym kraju synów i córek, którzy zdecydują się złożyć przysięgę wojskową, po to, aby służyć Niepodległej - podkreślił.

W Eucharystii wzięli udział także marszałek Sejmu – Elżbiera Witek oraz Senatu – Stanisław Karczewski. Byli także obecni przedstawiciele władz państwowych: Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Paweł Soloch czy Krzysztof Szczerski. Nie zabrakło władz województwa w osobach marszałka Jakuba Chełstowskiego oraz wojewody Jarosława Wieczorka. Podczas Mszy św. modlił się także prezydent Katowic Marcin Krupa oraz posłowie i senatorowie. Obecni byli również wierni różnych katowickich parafii.

Eucharystia rozpoczęła obchody Święta Wojska Polskiego. Po niej rozpocznie się defilada głównymi ulicami Katowic, w której weźmie udział ponad 2,6 tys. żołnierzy, 180 pojazdów oraz 60 statków powietrznych.

« ‹ 1 › »
Katowice. Msza św. w kościele garnizonowym

Foto Gość DODANE 15.08.2019

Katowice. Msza św. w kościele garnizonowym

W Katowickim kościele garnizonowym sprawowano w Uroczystość Wniebowzięcia NMP uroczystą Eucharystię w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W Eucharystii wziął udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką oraz premier Mateusz Morawiecki.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Sebastian Kreczmański

|

GOSC.PL

publikacja 15.08.2019 19:52

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP GUZDEK
  • KOŚCIÓŁ GARNIZONOWY W KATOWICACH
  • ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W KATOWICACH

Polecane w subskrypcji

  • Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
    • Rozmowa Gościa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
  • „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
    • Kościół
    • Adam Śliwa
    „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
  • Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
    • Zdrowie
    • Klaudia Katarzyńska
    Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
  • Czy Bóg milczał w Auschwitz? W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach znajdujemy odpowiedź
    • Kościół
    • Magdalena Dobrzyniak
    Czy Bóg milczał w Auschwitz? W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach znajdujemy odpowiedź
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X