Muzyka, liturgia i rekolekcje, czyli KAMuzO w Brennej.
Tygodniowe warsztaty muzyczne połączone z rekolekcjami rozpoczną się 19 sierpnia. Poprowadzi je moderator Ośrodka Liturgicznego Ruchu Światło–Życie ks. Bartosz Zygmunt wraz z kadrą muzyków i pedagogów z Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyk, liturgista i lider grupy – to trzy filary tych rekolekcji.
Dlatego podczas tygodniowego turnusu uczestnicy wezmą udział w licznych zajęciach, między innymi z emisji głosu, śpiewu, interpretacji tekstu, teorii muzyki, akompaniamentu czy też podstaw chorału gregoriańskiego. Nie zabraknie także spotkań z zakresu psychologii, które pokażą, jak być liderem grupy. Oprócz tego na konferencjach poruszone zostaną tematy związane z liturgią, gdyż – jak tłumaczy opiekun warsztatów – każdy, kto chce zajmować się muzyką podczas liturgii, powinien mieć dobrze ukształtowaną wizję Kościoła. Jako że KAMuzO to także rekolekcje, muzycy codziennie będą brać udział we Mszy św., liturgii godzin i wspólnej modlitwie. Jednym z gości będzie Jolanta Sznajder, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu.
– Prowadzę warsztaty z emisji głosu i zajęcia chóralne, podczas których pokazuję, jak można pracować z chórem lub scholą – tłumaczy. Do Brennej przyjeżdża od 15 lat. – KAMuzO jest po to, aby posługiwać nie tylko w trakcie rekolekcji, ale także na co dzień w parafiach – dodaje. W warsztatach od wielu lat bierze udział także Marcin Łęcicki, który poprowadzi między innymi wieczorne modlitwy oraz konferencje.
– Pokazujemy, że formacja animatora muzycznego jest całościowa. Trzeba kształtować nie tylko sprawnego muzyka, ale też wierzącego człowieka – tłumaczy animator, który na turnus przyjedzie wraz z żoną i czwórką dzieci. Tygodniowy kurs prowadzony jest w charyzmacie Ruchu Światło–Życie, ale aby wziąć w nim udział, niepotrzebna jest formacja oazowa. Jest to propozycja zarówno dla tych, którzy swoim talentem posługują we wspólnotach, jak i dla osób, które lubią grać, śpiewać i interesują się muzyką sakralną. Temat tegorocznej edycji warsztatów pochodzi z Ewangelii św. Jana i brzmi: „Cóż to jest prawda?”. Uczestnicy KAMuzO poszukają odpowiedzi na pytanie, gdzie w chrześcijańskiej tradycji można szukać źródeł prawdy. Odzwierciedleniem tego są także pieśni, które muzycy ćwiczyć będą podczas zajęć, a następnie nagrają na płycie. Zapisy na KAMuzO otwarte są do ostatniej chwili. Ksiądz Bartosz mówi, że ci, którzy w formularzu wpiszą hasło „Gość Niedzielny”, mogą liczyć na zniżkę.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się