Nowy numer 37/2021 Archiwum

Rzondzom w Piekarach

– Mężowie, ojcowie – przeżywajcie więcej czasu z rodziną, pracujcie ramię w ramię z waszymi dziećmi, uczcie je, jak odpowiedzialnie i z oddaniem wypełniać obowiązki wobec Boga i ludzi – mówił w Piekarach abp Wiktor Skworc.

O matce nigdy źle

Dodał, że dla Chrystusa Kościół jest Oblubienicą, natomiast dla nas – matką. – Jest matką naszą, ponieważ w chwili chrztu świętego zrodził nas do życia wiecznego. To on dał nam łaskę wiary. To on uczy nas wzrastania w miłości do Boga i do bliźniego. To on umacnia w nas nadzieję znalezienia się ostatecznie i na wieczność całą w niebiańskim Jeruzalem. To wszystko sprawia, że o Kościele winniśmy myśleć ze czcią: właśnie tak, jak o matce, mimo że jest on złożony także z ludzi grzesznych – powiedział.

Przypomniał dawną prawdę: „O matce nigdy źle”. – Natomiast o jej dzieciach, gdy trzeba, trudną i bolesną prawdę należy odsłaniać. Czynimy to wyłącznie po to, aby dzieci, które ją, świętą Matkę Kościół, tak boleśnie swą niewiernością dotknęły, mogły przejrzeć, nawrócić się, na ile się da, wynagrodzić za wyrządzone krzywdy, odpokutować... Tutaj też, w Piekarach, postanówmy sobie, aby brać przykład z papieża Benedykta XVI i umieć cieszyć się i radować z każdego dobra, które dzieje się w Kościele; by umieć cieszyć się również z tej pielgrzymki i dziękować Matce Bożej za to, że nas tu dzisiaj do siebie zaprosiła, tu zgromadziła i za swoją przyczyną pozwoliła wielbić Boga – powiedział. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka mężczyzn odbywa się w Dzień Matki. Mówił o miłości do Maryi, która jest naszą Matką, oraz o miłości do naszych ziemskich matek. – Prawda o miłości do naszych matek odnosi się także do waszych żon, które są matkami waszych dzieci. Waszym świętym obowiązkiem jako ojców jest uczenie waszych dzieci tego, by umiały kochać, szanować i czcić swoje matki – powiedział. I dodał: – Drodzy mężczyźni i młodzieńcy! Pozwólcie, że zwrócę się do was z gorącym apelem: często rozważajcie słowo, które skierował do nas Pan Bóg w IV przykazaniu, mówiąc: „Czcij matkę swoją!”. Właśnie tak, a nie inaczej: „Czcij!”. Wskazał, że w słowo „czcij!” z IV przykazania Dekalogu wpisana jest także miłość do ojczyzny. – Ona również jest naszą matką – powiedział. Dodał, że miłość do niej bywa niełatwa, ale jest konieczna. W tym kontekście przypomniał powstania śląskie i fakt, że w tym roku mija sto lat od pierwszego z nich.

Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Abp Skworc, przedstawiając go, powiedział o nim, że jest wiernym fanem SCC Napoli i zna Arkadiusza Milika. Nuncjusz na zakończenie Eucharystii przyznał, że jest wzruszony tym, co zobaczył w Piekarach. – Tylu mężczyzn jak tu jeszcze nigdy nie widziałem – stwierdził. Przypomniał sobie tutaj, jak papież Franciszek, wysyłając go do Polski, powiedział mu: „Zobaczysz, ile wiary w tym narodzie”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama