Słowo powitania abp. Wiktora Skworca skierowane do mężczyzn w sanktuarium w Piekarach Śląskich.
Drodzy Bracia,
Apokalipsa – czyli Objawienie św. Jana uświadamia nam, że Duch Boży, Duch Święty Paraklet – Pocieszyciel nieustannie mówi do Kościołów. Dziś przemawia do Kościoła katowickiego.
Najpierw, jak do Kościoła w Filadelfii mówi nam: „Trzymaj, co masz, by nikt twego wieńca nie zabrał!”(Ap 3,11). Oznacza to, że wierność nie zależy od siły, lecz od wiary pojedynczego człowieka i to przesądza o wierności całej wspólnoty. Doświadczenie uczy, że siła łańcucha zależy od mocy każdego, pojedynczego ogniwa! To stwierdzenie dotyczy również łańcucha pokoleń ludzi wiary!
Mamy pozostać wierni temu, co otrzymaliśmy, co odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Przed nami rocznice, które nam uświadamiają to wielkie dziedzictwo, na którego straży nas postawiono i które mamy przekazać przyszłym pokoleniom. Jest wśród nich rocznica wybuchu I powstania śląskiego, które rozpoczęło się 16 sierpnia 1919 r. po masakrze górników na kopalni Mysłowice. Po kolejnych zrywach górnośląskiego ludu, 20 czerwca 1922 roku zaowocowało ono włączeniem części Górnego Śląska do Polski.
Postacie, które wniosły szczególny wkład w rozwój duchowy, kulturalny, gospodarczy, polityczny i społeczny Górnego Śląska w odrodzonej Polsce, będzie upamiętniać „Panteon Górnośląski”, który powstanie – mamy taką nadzieję - w podziemiach katowickiej archikatedry. Ta instytucja będzie przypominać i upamiętniać, a przede wszystkim pouczać nas i następne pokolenia życiorysami wybitnych, że największym skarbem naszej ziemi nie jest węgiel, nawet ten koksujący z Jastrzębskiej Spółki Węglowej - lecz ludzie – mężni, wierni, pracowici i pobożni. Mówiąc współczesnym językiem.. największym skarbem tej ziemi jest kapitał ludzki!
Trudno wśród tych wybitnych postaci nie wspomnieć chrześcijańskiego demokraty, syna górnośląskiej ziemi, Wojciech Korfantego. W tym roku przypada 100 rocznica jego śmierci (16.08.1939). Nasz bohater, jeden z ojców założycieli II Rzeczypospolitej, 100 lat czekał na swój pomnik w stolicy. Jest nadzieja, że 11 listopada b.r. pomnik ten zostanie odsłonięty! Jest nadzieja, że wielu wróci do jego myśli polityczno-społecznej odnośnie do narodu, państwa i Kościoła, co byłoby z pożytkiem dla naszego kraju i całej Unii Europejskiej.
A do kapitału ludzkiego wracając! W województwie śląskim najbardziej mobilny jak wykazały najnowsze badania, gdzie codziennie około pół miliona ludzi przemieszcza się za pracą od miasta do miasta!
Więcej na kolejnej stronie