Nowy numer 3/2021 Archiwum

Abp Skworc prosi o modlitwę za Kościół w Chinach

"W niektórych częściach Chin dzieciom i młodzieży zabrania się wstępu do kościołów, zakazuje się działań katechetycznych dla nich" - napisał abp Wiktor Skworc w apelu do diecezjan. Prosi o modlitwę za Kościół w Chinach.

Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach przypada już w piątek 24 maja. W związku z tym abp Skworc wystosował do diecezjan apel, w którym stwierdził m.in.: "My, katolicy w Polsce - ojczyźnie Solidarności - mamy szczególny obowiązek modlitewnego wsparcia Kościoła lokalnego w Chinach. Modlitwa może dla nich wyprosić radość i moc, by mogli w pełnej wolności głosić Ewangelię i dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie. Mieszkańcy tego kraju potrzebują zapewnienia, że chrześcijanie na całym świecie deklarują swoją solidarność z nimi".

Abp Skworc przypomniał, że 22 września ubiegłego roku między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową zawarto tzw. tymczasowe porozumienie, które spotkało się z dużym zainteresowaniem opinii publicznej na całym świecie. Chociaż dokładne sformułowanie nie zostało opublikowane, wiadomo, że papieżowi przyznano pewne prawa w zakresie wyboru i mianowania biskupów.

"Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że na mocy tego porozumienia »po raz pierwszy w historii wspólny dokument został podpisany przez Chińską Republikę Ludową i Watykan, a dziś wszyscy biskupi chińscy są w komunii z biskupem Rzymu«. Niemniej jednak sytuacja chrześcijan w Chinach jest nadal trudna, często nawet uciążliwa. W niektórych częściach Chin dzieciom i młodzieży zabrania się wstępu do kościołów, zakazuje się działań katechetycznych dla nich. Szczególnie w tej sytuacji konieczne jest zwrócenie naszej uwagi i modlitwy na braci i siostry w Chińskiej Republice Ludowej" - napisał metropolita katowicki.

W zakończeniu apelu czytamy: "Zjednoczmy się w dniu 24 maja we wspólnej modlitwie za Chiny. Oby katolicy należący do narodu chińskiego, który zadziwia świat rozwojem cywilizacyjnym i gospodarczym, mogli się cieszyć pełną wolnością wyznawania wiary".

Cały tekst apelu arcybiskupa - na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama