Dziewięciu neoprezbiterów zostało wyświęconych dziś w katowickiej Katedrze.
Zwracając się na początku do neoprezbiterów, abp. Wiktor Skworc podkreślił, że przyjmują święcenia w wyjątkowym czasie - w sobotę przed Niedzielą Dobrego Pasterza. Przypomniał, że to właśnie Dobry Pasterz obdarzył ich powołaniem po to, aby sami stali się pasterzami.
- Za chwilę staniecie się sługami Eucharystii, sługami Ciała i Krwi, prawdziwego pokarmu i prawdziwego napoju. I to na całe życie, co będziecie deklarować Bogu, przez Chrystusa w Duchu Świętym, i Kościołowi. I w tej szczególnej chwili Waszego życia, Ten, który o Was wie wszystko…, zadaje Wam pytanie: „Czy i wy chcecie odejść?”. Odpowiedź może być tylko jedna… Piotrowa. Trzeba ją tu powtórzyć: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga” - mówił metropolita nawiązując do słów Ewangelii.
W swoich słowach abp Wiktor Skworc nawiązał również do patrona tego rocznika: św. Franciszka. - Jakie są rysy spełnionego powołania św. Franciszka z Asyżu - pytał metropolita. - Odpowiedź wydaje się jasna: św. Franciszek spotkał Chrystusa, pozwolił się dosięgnąć Jego miłości, zawierzył Mu swoje życie i poszedł za Nim tam, dokądkolwiek On by się udał. Droga, którą ostatecznie poszedł, nazywa się krótko: krzyż. Franciszek był i nadal pozostaje zwiastunem i głosicielem, który z mocą przypomina Kościołowi pierwszeństwo orędzia krzyża, jak gdyby to Bóg przez swoje ubogie sługi chciał na nowo zasadzić drzewo życia pośrodku świata. Bogactwo świętości Franciszka kryje się więc w Chrystusowym krzyżu, który stał się dla niego jedyną chlubą - podsumował abp Skworc.
Przypomniał również zadania, jakie będą czekać na neoprezbiterów na drodze, którą zdecydowali się kroczyć. - Możemy wiele zrobić dla świata, dla naszego wspólnego domu, kierując się motywacją religijną - podkreślił metropolita. - Możemy w mocy Jego Ducha zmieniać świat, oblicze ziemi. To nasze zadanie i powołanie. Podejmujmy zatem trud ekologicznego porządkowania własnego podwórka (osobistego i kościelnego), co może być przekonującym przykładem dla innych. Naszym obowiązkiem jest też uderzać w wielki dzwon sumień, jeśli odpowiedzialnie myślimy o losach świata i człowieka; jeśli chcemy wzmacniać chrześcijańską duchowość, wolną od „obsesji konsumpcji”; jeśli chcemy wyzwolenia od niewoli praktycznego materializmu - mówił abp Wiktor Skworc.
W uroczystej Eucharystii wzięli udział bliscy i znajomi nowo wyświęconych kapłanów. O to, jak przeżywają te wyjątkowe chwile pytała ich reporterka Radia eM Agata Nurek.
Bliscy neoprezbiterów Agata Nurek / Radio eM- Wiedzieliśmy, że jesteśmy w dobrych rękach - powiedzieli po wyjściu z katedry neoprezbiterzy.
Neoprezbiterzy Agata Nurek / Radio eMZgodnie z wieloletnią tradycją nowo wyświęceni kapłani zostaną przedstawieni Kościołowi podczas pielgrzymki do Piekar Śląskich, która odbędzie się w ostatnią niedzielę maja.