Nowy numer 19/2021 Archiwum

Lekarz z Kigali operuje w Chorzowie

Na mocy porozumienia pomiędzy Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie a Szpitalem Uniwersyteckim w Rwandzie, lekarze z Afryki uczą się na Śląsku technik operowania.

Pierwszy z lekarzy w Chorzowie bierze udział w operacjach od prawie 2 tygodni. - Jestem w trakcie nauki bardzo wielu nowych rzeczy, poznaję zupełnie nowe techniki operowania. Współpraca pomiędzy moim szpitalem a tutejszym ośrodkiem układa się naprawdę doskonale - mówi Jean Claude Byiringiro. 

Jean Claude Byiringiro Adrian Urbanek /Radio eM

Jak zauważa lekarz - pobyt w Polsce jest dla niego szansą na to, by poznać choroby, z którymi dotąd nie miał do czynienia. - Wynika to przede wszystkim z faktu, że społeczeństwo w Polsce jest dużo starsze niż w Rwandzie. Pewne choroby czy zwyrodnienia stawów u nas po prostu nie są aż tak częste - ocenia. - W szpitalu, w którym ja pracuję, zajmujemy się przede wszystkim przypadkami nagłymi. Tutaj nabywam doświadczenia w zabiegach planowych, które są elementem szerszej terapii.

Dr Byiringiro uczestniczył w zabiegach plastyki stawów - głównie wstawianiu endoprotezy oraz laparoskopii stawu kolanowego. Dwutygodniowy pobyt zaowocował także doświadczeniem na innych polach - lekarz poznaje język polski. Potrafi powiedzieć: "Miło mi cię poznać".

Trwająca wizyta lekarza ze szpitala uniwersyteckiego w Kigali to pierwszy mocny akcent współpracy pomiędzy Chorzowem a stolicą Rwandy. W planach są kolejne wymiany oraz szkolenie przeprowadzone przez chorzowskich lekarzy w Afryce. Warto podkreślić, że w działania zaangażował się także samorząd miasta. Chorzów finansuje wizytę dr Byiringiro.

Przeczytaj o umowie podpisanej w lutym: Pierwsi będą ortopedzi

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama