Nowy numer 42/2021 Archiwum

Tadeusz Szyma nie żyje

Znany reżyser i krytyk filmowy, poeta i wykładowca zmarł 5 kwietnia wieczorem w wieku 76 lat.

Pochodził z Częstochowy. Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował naukowo w Polskiej Akademii Nauk i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilkanaście lat był redaktorem "Tygodnika Powszechnego" (1978-1991). Pisał o kulturze, był krytykiem filmowym.

Wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i pracował  w TVP, gdzie był m.in. kierownikiem redakcji filmu dokumentalnego, a następnie wiceszefem redakcji dziecięcej i młodzieżowej.

W ostatnich latach był wykładowcą na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie prowadził zajęcia o manipulacji w mediach i komunikacji społecznej. Był także stałym współpracownikiem miesięcznika "Kino", a od trzech lat zasiadał w Radzie Programowej TVP.

Tadeusz Szyma był znanym poetą, autorem m.in. "Więcej wierszy nie pamiętam" oraz zbiorów dla dzieci: "Książka", "Zwierzenia zwierząt", "Wiersze i wierszyki o sprawach dużych i małych".

Był także twórcą lub współtwórcą filmów dokumentalnych: "Drogi królowej Jadwigi", "Książę" (o kard. Adamie Stefanie Sapieże), "Ormiańskie serce dla Polski", "Papież nadziei", "Cały dla Ciebie", "Tutaj zawsze byliśmy wolni", "Ostatni świadek", "Serce Śląska".

Opublikował liczne artykuły w prasie i wiele tekstów do albumów fotograficznych o Ziemi Świętej, Asyżu, malarstwie Stanisława Rodzińskiego. Był redaktorem naczelnym przewodnika "Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce".

Był laureatem wielu nagród i odznaczeń.

Zmarł nagle, w drodze do księgarni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama