Konferencję „Między katedrą a katedrą” o relacjach wiary i nauki zorganizowali 4 kwietnia na UŚ studenci różnych kierunków.
Ogólnopolska konferencja zgromadziła prelegentów z pięciu wyższych uczelni. Dyskusje trwają w pięciu sekcjach tematycznych: teologiczno-filozoficznej, psychologiczno-pedagogicznej, prawniczej, historyczno-społecznej i kulturoznawczej.
Inicjatorami wydarzenia są studenci Uniwersytetu Śląskiego: teologowie, historycy, prawnicy, socjologowie, filozofowie i psychologowie. - Konferencja jest interdyscyplinarna, bo my sami jesteśmy interdyscyplinarni. Sami jesteśmy otwarci na dyskusję, na tworzenie mostów i porozumienia między religią a naukami - wyjaśnia Karolina Koza, studentka teologii i prawa, która jest wiceprzewodniczącą sztabu konferencyjnego.
Jedna z katedr w tytule konferencji symbolizuje Kościół, a druga - uniwersytet, czyli naukę. - Nie zamykamy się, ponieważ nauka powinna łączyć, a nie dzielić - dodaje Karolina Koza.
Konferencja odbywa się 4 kwietnia w budynku Wydziału Teologicznego UŚ (Katowice, ul. Jordana 18).
O 15.30 rozpocznie się tu debata ekspercka, podczas której przedstawiciele czterech dyscyplin zmierzą się z tematem: "Indywidualizm i wspólnotowość. Wzajemne wykluczanie czy twórcza współpraca?". Gośćmi debaty będą: dr hab. Piotr Bogalecki (literaturoznawstwo i kulturoznawstwo), dr Justyna Kijonka (socjologia i kulturoznawstwo), dr Ewa Wojtyna (psychologia i psychiatria) oraz ks. dr Grzegorz Strzelczyk (teologia). Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.
Otwarcie konferencji "Między katedrą a katedrą" w auli Wydziału Teologicznego UŚ. Przemysław Kucharczak /Foto Gość