Nowy numer 42/2019 Archiwum

Dziś w archidiecezji katowickiej pierwsza "Niedziela z ks. Janem Machą"

Wierni archidiecezji katowickiej mogą dziś poznać bliżej ks. Jana Machę, wyjątkowego kapłana i kandydata na ołtarze.

Ks. Janowi Masze przysługuje już tytuł sługi Bożego. - Dar beatyfikacji to owoc modlitwy i wiary; wierzymy, że całej wspólnocie Kościoła w naszej diecezji potrzebny jest szczególny patron miłości miłosiernej i patron wierności swemu powołaniu aż po oddanie życia. W tę właśnie niedzielę będziemy modlili się o łaskę nowego Błogosławionego, ufając, że Jego przykład życia i orędownictwo posłuży wszystkim wiernym i służyć będzie całej diecezji. I stąd wskazanie na tę postać, przypomnienie jej życia, ofiarnego aż do męczeństwa - przypomina abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Przypomnijmy, ks. Jan Macha urodził się w 1914 r. w Chorzowie. W czasie II wojny światowej angażował się w pomoc ludziom represjonowanym przez Niemców i ich rodzinom. Aresztowany w 1941 r., skazany na śmierć przez ścięcie. - Mamy już w gronie błogosławionych męczenników II wojny światowej dwóch kapłanów naszej diecezji: ks. Emil Szramek i ks. Józef Czempiel. Każdy z nich reprezentuje trochę inną grupę duchownych, inną duchowość i duszpasterską aktywność. Ks. Szramek to duszpasterz katowickiej parafii, kurialista, ale i działacz na rzecz kultury. Ks. Józef Czempiel – typowy śląski farorz, oddany parafianom, apostoł trzeźwości. Ks. Jan Macha (wyś. 1939 r.), reprezentuje młode pokolenie duchownych, które na starcie swojego posługiwania starło się z okupacyjną i wojenną machiną. W tym roku będziemy wspominali 80-lecie wybuchu II wojny światowej, co powinno nas mobilizować do modlitwy o pokój w świecie pełnym niepokoju. I do patrzenia na tych świeckich i duchownych, którzy w chwili najtrudniejszej próby pozostali wiernymi. Sługa Boży ks. Jan, był oddany „miłości miłosiernej”, umiał twórczo współpracować z młodymi. Działał w mocy Bożego Ducha i pozostał heroicznie wierny powołaniu kapłańskiemu. Wszyscy wymienieni, a zwłaszcza sługa Boży ks. Jan, mobilizują nas, abyśmy w Wielkim Poście – jak oni w swoim życiu – realizowali zaproszenie Zbawiciela: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie krzyż swój i niech mnie naśladuje” – mówi metropolita.

Modlitwa o beatyfikację i za wstawiennictwem ks. Machy na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Alexy Neudorf
    17.03.2019 15:31
    Ilu to jeszcze świętych i błogosławionych ten polski kościół potrzebuje by ci wierni zrozumieli że te wszystkie wojny domowe wywołane przez rządzących, episkopat i radio Maryja niszczą i osłabiają cały kraj.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL