Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ks. Nykiel: "Nie zastąpi nas nikt, jeżeli chodzi o konfesjonał". Wielkopostny dzień skupienia kapłanów o spowiedzi

Kapłani archidiecezji katowickiej spotkali się, by wspólnie przeżyć wielkopostny dzień skupienia. Tematem spotkania były zagadnienia związane z sakramentem pokuty i pojednania.

Konferencje wygłosili ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, oraz o. Robert Leżohupski OFM Conv. Omówili m.in. przypadki, jakie mogą wiązać ekskomuniką, i jakie jest znaczenie tej kary kościelnej. – Ona nie pozbawia łaski. Ma za zadanie „potrząsnąć sumieniem grzesznika”. Nie jest to kara wymierzona jako zemsta, ale jej istota polega na powrocie wiernego do pełnej jedności z Kościołem – mówił o. Robert Leżohupski.

Przypomniał również, jakie grzechy podlegają ekskomunice z samego faktu ich popełnienia: aborcja czy profanacja Najświętszego Sakramentu. Prelegenci wspominali również o powiązaniu sakramentu pokuty i pojednania z prawem karnym i cywilnym. – Musimy zawsze pamiętać, że każde przestępstwo jest grzechem, ale nie każdy grzech jest przestępstwem – podkreślał o. Robert Leżohupski.

Wielkopostny dzień skupienia kapłanów o spowiedzi

Przykładem ekskomuniki, która zostaje zaciągnięta w momencie popełnienia, przywołanym przez prelegentów, była próba udzielenia święceń kapłańskich kobiecie. W tym przypadku karze podlega zarówno osoba, która usiłuje ich dokonać, jak i kobieta, która chce je przyjąć.

O grzechu, jaki może popełnić dziecko zainspirowane lekturą „Małej Niny”, przeczytasz na następnej stronie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • robak
  16.03.2019 18:35
  jeden z niewielu tekstów wartych poczytania .to wspaniałe że istniej jeszcze spowiedż i że istnieją kapłani którzy w imieniu Jezusa Chrystusa pełnią taką posługę . pozdrawiam
  doceń 0
 • MSPANC
  17.03.2019 07:02
  "Każde przestępstwo jest grzechem"? Niezwykle śmiała teza. Przestępstwo(= złamanie prawa świeckiego) może nie być grzechem. Ba, czasami grzechem jest właśnie postępowanie zgodnie z prawem świeckim. Przykłady każdy sobie już sam może dopowiedzieć - mniej lub bardziej drastyczne.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL