Kopia Całunu Turyńskiego od niedzieli 10 marca w bazylice w Piekarach Śląskich.
Na Śląsk przyjechała z Turynu dzięki staraniom ks. Jakuba Tomaszewskiego. Ma identyczne wymiary jak oryginał – 4 m 36 cm długości i 1 m 10 cm szerokości. – Obserwujemy wzrost pobożności pasyjnej. Niewątpliwie przyczynił się do tego fakt, że w Piekarach Śląskich od pięciu lat organizujemy, przy dużym zaangażowaniu parafian i mieszkańców z okolic, Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Na jego kanwie powstało Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie. To kościelne stowarzyszenie, którego filarami są troska o misterium i dbałość o kalwarię jako dziedzictwo nie tylko materialne, ale i duchowe. Całun Turyński nazywany jest ikoną męki Chrystusa, nie ma więc dla tego wyjątkowego płótna lepszej przestrzeni – przekonuje ks. Adam Zgodzaj, wikary w parafii Imienia NMP i św. Bartłomieja.
Wokół tematyki całunu skoncentrowane będą także tegoroczne rekolekcje wielkopostne w piekarskiej bazylice. Odbędą się od 12 do 15 marca, czyli od wtorku do piątku. Poprowadzi je ks. Zbigniew Dudek, paulista, który od wielu lat zajmuje się wizerunkiem. – Chcemy, żeby parafianie i wszyscy wierni poznali historię całunu. Żeby to nie było tylko pogrzebowe płótno Jezusa, znak materialny, ale żeby był związany z tym rozwój duchowy – tłumaczy wikary.
Rekolekcje zakończy w piątek wieczorem procesja z całunem do kościoła kalwaryjskiego. Tam na co dzień będzie on dostępny dla wiernych, eksponowany w sposób wzorowany na Turynie – w olbrzymiej ramie. Wprowadzenie całunu ma być dla parafialnej społeczności okazją do głębszej refleksji nad męczeńską śmiercią Pana Jezusa. Stąd inicjatywa nabożeństw pasyjnych w zupełnie nowej formie opracowanej przez Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie wraz z chórem „Legato”. – Nie będzie to klasyczna Droga Krzyżowa, ale medytacyjna opowieść o męce Pańskiej, z elementami przedstawienia, któremu towarzyszyć będzie śpiew chóru. Pierwsze zręby nabożeństw powstały także dzięki przygotowaniom do wielkotygodniowego misterium. Dotąd zwyczajem aktorów biorących udział w tym wydarzeniu było wspólne uczestnictwo w nabożeństwach, podczas których powierzali oni całe dzieło Bogu – zapowiada ks. Adam Zgodzaj.
Nabożeństwa zaplanowane są na kolejne piątki Wielkiego Postu (15, 22 i 29 marca). Będą odbywały się w kościele kalwaryjskim o godz. 19.00. Całość będzie zakończona adoracją Całunu Turyńskiego. – Będzie to jednocześnie duchowe przygotowanie do wydarzeń Wielkiego Tygodnia – dodaje.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się