Ogromna pracownia krzemieniarska sprzed 60 tys. lat została odkryta przez archeologów w miejscowości Pietraszyn w województwie śląskim. Tworzyli ją neandertalczycy.
To największa pracownia krzemieniarska neandertalczyków odkryta w Europie poza jaskiniami. Archeolodzy do tej pory naliczyli w niej 17 tys. wyrobów krzemiennych, które powstały 60 tys. lat temu.
Odkrycia dokonał zespół archeologów w miejscowości Pietraszyn w województwie śląskim, niedaleko Raciborza. Pracownia działała na brzegu niewielkiej rzeki Biała Woda, którą biegnie w tym miejscu granica polsko-czeska.
Dotychczas naukowcy uważali, że tak duże nagromadzenia narzędzi krzemiennych w jednym miejscu zaczęły się pojawiać nieco później, dopiero wraz z człowiekiem współczesnym, między 40 tysiącami lat a kilkunastoma tysiącami lat wstecz.
- Był to dowód na bardziej systematyczną i zarazem regularną eksploatację danego obszaru - mówi dr hab. Andrzej Wiśniewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec od 2018 r. prowadzi w Pietraszynie wykopaliska z badaczami z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki.
Więcej na następnej stronie.