Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pietraszyn: ogromna pracownia krzemieniarska odkryta. Tworzyli ją neandertalczycy

Ogromna pracownia krzemieniarska sprzed 60 tys. lat została odkryta przez archeologów w miejscowości Pietraszyn w województwie śląskim. Tworzyli ją neandertalczycy.

To największa pracownia krzemieniarska neandertalczyków odkryta w Europie poza jaskiniami. Archeolodzy do tej pory naliczyli w niej 17 tys. wyrobów krzemiennych, które powstały 60 tys. lat temu.

Odkrycia dokonał zespół archeologów w miejscowości Pietraszyn w województwie śląskim, niedaleko Raciborza. Pracownia działała na brzegu niewielkiej rzeki Biała Woda, którą biegnie w tym miejscu granica polsko-czeska.

Dotychczas naukowcy uważali, że tak duże nagromadzenia narzędzi krzemiennych w jednym miejscu zaczęły się pojawiać nieco później, dopiero wraz z człowiekiem współczesnym, między 40 tysiącami lat a kilkunastoma tysiącami lat wstecz.

- Był to dowód na bardziej systematyczną i zarazem regularną eksploatację danego obszaru - mówi dr hab. Andrzej Wiśniewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec od 2018 r. prowadzi w Pietraszynie wykopaliska z badaczami z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki.

Więcej na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast