Śląscy terytorialsi wybrali na patrona specjalistę od działań nieregularnych. To Tadeusz Puszczyński "Wawelberg". Kim był?
Tadeusz Puszczyński ps. „Wawelberg” został patronem 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wsławił się w III powstaniu śląskim. Nieregularne działania żołnierzy, którymi dowodził, zaskoczyły Niemców bardziej niż wybuch II powstania śląskiego.
Najważniejszym zadaniem, jakie wykonała Grupa Wawelberga, nazywana tak od pseudonimu swojego dowódcy, była akcja "Mosty". To od niej zaczęło się III powstanie śląskie.
Ta akcja zaczęła się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Wyleciało wtedy w powietrze 7 mostów na najważniejszych liniach kolejowych, a na dwóch poważnie uszkodzono tory. Żołnierze kapitana Puszczyńskiego częściowo zerwali też łączność między Górnym Śląskiem a Republiką Weimarską.
Grupa Destrukcyjna Wawelberga składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków. Zniszczyła ok. 50 mostów i mostków, kilkaset metrów torów kolejowych oraz kilka zakładów przemysłowych. Dzięki temu Niemcy nie mogli szybko przerzucić sił z głębi Rzeszy, żeby zdusić III powstanie śląskie. Dlatego to powstanie przyniosło polityczny sukces w postaci włączenia do Polski znacznie większej części Górnego Śląska, niż planowano po plebiscycie, z większością okręgu przemysłowego. Dzięki śląskiemu węglowi także Rzeczpospolita Polska okrzepła i mogła się rozwijać. Gdyby nie sprawność, z jaką żołnierze Tadeusza Puszczyńskiego wykonali swoje zadania pierwszej nocy powstania, wszystko mogłoby się potoczyć inaczej.
Tadeusz Puszczyński nie był Ślązakiem. Urodził się w 1895 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Od młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o niepodległość. Nie miał jeszcze 18 lat, kiedy został za to na dziewięć miesięcy osadzony w więzieniu przez władze rosyjskie. Od 1914 r. był legionistą Piłsudskiego.
- Wawelberg to najlepszy patron, jakiego mogła otrzymać 13. ŚBOT. Łączy on idee i pokazuje, jak duże znaczenie ma terytorialność żołnierzy. Wykorzystał on bowiem bojowe doświadczenie zawodowych żołnierzy oraz potencjał ochotników z danego województwa, którzy mają dużą przewagę, jeśli chodzi o znajomość terenu i społeczności - uważa płk Tomasz Białas, dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
- Jesteśmy Śląską Brygadą i cieszy nas to, że możemy dziedziczyć także śląskie tradycje. Dodatkowo patrona otrzymaliśmy w wyjątkowym momencie, bo w roku, który został ustanowiony przez Sejm Rokiem Powstań Śląskich, a od sierpnia aż przez 4 lata świętować będziemy 100. rocznicę powstań śląskich - dodaje płk Białas.
Kpt. Tadeusz Puszczyński otrzymał m.in. Krzyż Virtuti Militari. Pośmiertnie został awansowany na stopień podpułkownika. Wszyscy członkowie Grupy Wawelberga zostali odznaczeni Śląskim Krzyżem Walecznych.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej została utworzona w styczniu 2018 roku.