Wręczył go wiceminister kultury Jarosław Sellin na gali z okazji 90-lecia placówki.
Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje: malarstwa polskiego sprzed i po 1945 r. (w której znajdują się prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej.
16 lutego w Operze Śląskiej odbędzie się spektakl "Cyganeria" Giacomo Pucciniego, inspirowany premierą z 1980 r., do której scenografię przygotował Wiesław Lange (1914-1988). W foyer opery zostanie otwarta wystawa prezentująca jego projekty. Twórczość Wiesława Langego będzie też inspiracją dla strony plastycznej "Kordiana" Juliusza Słowackiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w drugiej połowie roku.
19 lutego w budynku dawnej stolarni w Muzeum Śląskim wystąpi Kwartet Śląski z repertuarem wybitnego śląskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.
W ramach obchodów Muzeum Śląskie planuje też nowe cykliczne wydarzenie kulturalne, poświęcone fenomenowi dziedzictwa przemysłowego, łączące różne dziedziny sztuki. Biennale Industrii odbędzie się w dniach od 26 do 29 września 2019 r. Złożą się na nie m.in. wydarzenia o charakterze performatywnym, site-specific, koncerty i projekty wystawiennicze.
Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono amerykańskiego kompozytora Johna Zorna, który wraz z liczącym ponad 20 osób zespołem przygotuje muzyczny maraton odbywający się w różnych przestrzeniach muzeum. Swoją industrialną muzykę zaprezentuje też urodzona w Chinach, a pracująca w Berlinie artystka Pan Daijing, a japońska artystka Chiharu Shiota i Bartek Arobal Kociemba zaprezentują swoje prace w Galerii Jednego Dzieła.