Nowy numer 22/2020 Archiwum

Muzeum Śląskie z medalem Gloria Artis

Wręczył go wiceminister kultury Jarosław Sellin na gali z okazji 90-lecia placówki.

Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje: malarstwa polskiego sprzed i po 1945 r. (w której znajdują się prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej.

16 lutego w Operze Śląskiej odbędzie się spektakl "Cyganeria" Giacomo Pucciniego, inspirowany premierą z 1980 r., do której scenografię przygotował Wiesław Lange (1914-1988). W foyer opery zostanie otwarta wystawa prezentująca jego projekty. Twórczość Wiesława Langego będzie też inspiracją dla strony plastycznej "Kordiana" Juliusza Słowackiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w drugiej połowie roku.

19 lutego w budynku dawnej stolarni w Muzeum Śląskim wystąpi Kwartet Śląski z repertuarem wybitnego śląskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.

W ramach obchodów Muzeum Śląskie planuje też nowe cykliczne wydarzenie kulturalne, poświęcone fenomenowi dziedzictwa przemysłowego, łączące różne dziedziny sztuki. Biennale Industrii odbędzie się w dniach od 26 do 29 września 2019 r. Złożą się na nie m.in. wydarzenia o charakterze performatywnym, site-specific, koncerty i projekty wystawiennicze.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono amerykańskiego kompozytora Johna Zorna, który wraz z liczącym ponad 20 osób zespołem przygotuje muzyczny maraton odbywający się w różnych przestrzeniach muzeum. Swoją industrialną muzykę zaprezentuje też urodzona w Chinach, a pracująca w Berlinie artystka Pan Daijing, a japońska artystka Chiharu Shiota i Bartek Arobal Kociemba zaprezentują swoje prace w Galerii Jednego Dzieła.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama