Nowy numer 23/2021 Archiwum

Centralne nabożeństwo ekumeniczne w Katowicach

Przedstawiciele Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej spotkali się na modlitwie w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach.

Homilię wygłosił abp Wiktor Skworc. Podkreślał w niej, że mamy koncentrować się na celu, a nie na różnicach.

Metropolita katowicki podczas homilii nawiązał do niedawno zakończonego w Katowicach Szczytu Klimatycznego COP24. – Uświadomiliśmy sobie kolejny raz, jak wiele nas łączy na płaszczyźnie naturalnej i duchowej. Wspólne nam człowieczeństwo i jeden chrzest, jedna wiara w naszego Pana – Jezusa Chrystusa – mówił.

Parafrazując słowa papieża Franciszka zawarte w encyklice Laudato si’, mówił, iż „łączy nas nadzieja, że będziemy jedną duszą, jednym sercem, jednym ciałem”. – Łączy nas przekonanie, że człowiek jest „nieustannie zdolny do gestów wielkoduszności, solidarności i troski – powiedział.

Odniósł się także do hasła tegorocznego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, które brzmi: „Dąż do sprawiedliwości”. – Wszyscy odczuwamy dynamikę tego hasła. Zawiera się ona w słowie „dąż”, które jest przeciwnością bierności i pesymizmu; postawy: „niech będzie jak jest” i „nic nie można zmienić” – tłumaczył.

Metropolita katowicki zinterpretował także słowo „sprawiedliwość”. Zauważył, że z tym słowem „kojarzy się nam wszystkim porządek jurydyczny”. – Moralne zaś rozumienie sprawiedliwości jest znacznie szersze i polega na tym, że oddaje się każdemu to, co mu się należy, nawet jeśli ta należność nie jest precyzyjnie określona przez prawo lub zwyczaj – wskazywał.

Podkreślił równocześnie, że w Piśmie Świętym słowo „sprawiedliwość” jest również bardzo mocno obecne. – Ta sprawiedliwość Boża, dostępna człowiekowi przez wiarę, zbiega się ostatecznie z miłosierdziem Bożym i miłością Boga, objawionymi w Jezusie Chrystusie – stwierdził.

Odnosząc się do odczytanego podczas nabożeństwa fragmentu z Listu do Rzymian, stwierdził, że „sprawiedliwość objawiona przez Boga w Jezusie Chrystusie jest właśnie Jego sprawiedliwością zbawczą, to znaczy Jego pełną miłosierdzia wiernością wobec stworzenia i jego korony – człowieka”.

- Bracie i Siostro, pamiętajmy: dążyć do sprawiedliwości znaczy ostatecznie dążyć do Boga i to dążenie powinno nas łączyć. Czytelnym jego wyrazem jest modlitwa – kończył homilię metropolita katowicki.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się w piątek. W niedzielę duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich spotkali się na centralnym nabożeństwie Śląskiego Oddziału PRE.

Wspólna modlitwa odbędzie się jeszcze m.in. w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym i u misjonarzy oblatów na katowickiej Koszutce. W ramach wspólnej modlitwy zaplanowano także ekumeniczne kolędowanie przy żłóbku w Katowicach-Panewnikach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama