Nowy numer 23/2021 Archiwum

Zmarł ks. prał. Zygmunt Trocha

Był wieloletnim proboszczem parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Miał 83 lata.

Ks. Zygmunt Trocha urodził się 9 września 1935 roku w Brzezince, święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1959 roku w Katowicach. Zmarł 17 stycznia w szpitalu w Katowicach-Ochojcu.

Po święceniach był wikarym w parafach NSPJ i MB Fatimskiej w Tarnowskich Górach-Strzybnicy, św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Rudzie Śląskiej-Wirku, św. Klemensa w Ustroniu. Później został administratorem i proboszczem parafii w Strzybnicy, a po niej administratorem i od 1976 roku aż do przejścia na emeryturę w 2006 roku – proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

Pełnił także funkcje dziekana dekanatu tarnogórskiego, dekanalnego duszpasterza rodzin, był członkiem Rady Konsultorów, Rady Kapłańskiej i Rady Wydziału Duszpasterskiego kurii.

- Najtrudniejszy był okres „Solidarności”, a potem stanu wojennego – mówił „Gościowi Gliwickiemu" w 2002 roku, opisując parafię Świętych Piotra i Pawła. – To był czas bardzo wytężonej pracy. U nas działało centrum, które przyjmowało dary z Zachodu dla wszystkich dekanatów północnych (wtedy diecezji katowickiej – przyp. red.). Sami je segregowaliśmy i przekazywaliśmy dalej. Później przez kilka lat w naszym domu parafialnym organizowaliśmy kolonie dla dzieci osób internowanych – opowiadał.

W sierpniu ubiegłego roku odebrał pamiątkową statuetkę "Symbol wdzięczności w służbie tarnogórskiej Solidarności". Uroczystość odbyła się podczas obchodów 38. rocznicy wybuchu strajku w "Fazosie" w Tarnowskich Górach.

Program uroczystości pogrzebowych:

  • 21 stycznia o 19.00 – Msza św. z eksportacją w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.
  • 22 stycznia o 11.00 – Msza pogrzebowa w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, a następnie pochówek na cmentarzu św. Anny w Tarnowskich Górach.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama