Nowy numer 09/2024 Archiwum

76 przeszczepów serca w Zabrzu w 2018 roku

Śląskie Centrum Chorób Serca dołączyło do pięciu najlepszych ośrodków w transplantologii na świecie.

76 przeszczepów serca w Zabrzu w 2018 roku   ŚLĄSKIE CENTRUM CHORÓB SERCA - OPERACJA SERCA FOTO MAREK PIEKARA / GOSC NIEDZIELNY

Lekarze z zabrzańskiej placówki przeszczepiają serce coraz większej liczbie osób, co doskonale widać w statystkach za ubiegły rok. A był on rekordowy. W Zabrzu dokonano 76 przeszczepów serca. - Zwiększyła się pula dawców, bo sięgnęliśmy po dawców powyżej 50. roku życia - przyznaje kardiochirurg dr Michał Zembala.

W porównaniu do minionych lat w 2018 roku wrosła również liczba transplantacji serca u dzieci.

Rośnie też liczba przeszczepów płuc. W zabrzańskim Centrum Chorób Serca w minionym roku przeprowadzono 27 takich transplantacji. To o 80% więcej niż w poprzednich latach. Choć lekarze podkreślają, że to bardzo trudne przeszczepy, to tak dobrych rezultatów jeszcze w Polsce nie było. A chorzy z nowymi płucami mogą funkcjonować w pełni normalnie.

Mówi Beata Olejnik, która w przeszłości pomyślnie przeszła transplantację obu płuc:

Beata Olejnik teraz zachęca ludzi, by dołączyli do listy dawców, wyrażając zgodę na oddanie narządów po śmierci:

Zabrzańscy lekarze ostrzegają też, że za kilkanaście lat otyłość będzie główną przyczyną niewydolności wątroby.  A to już najkrótsza droga do konieczności przeszczepu tego narządu. Niestety obecnie brakuje dawców wątroby i wciąż wiele osób musi czekać na przeszczep. Dlatego lekarze apelują, by zapobiegać chorobom i dbać o wątrobę, zwracać uwagę na to, co jemy i pijemy. Nawet wino może być szkodliwe.  

Mówi dr. Robert Król, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej z katowickiego Szpitala Klinicznego przy ul. Francuskiej:

W minionym roku w naszym regionie przeprowadzono 30 transplantacji wątroby. To o 11 przeszczepów mniej niż rok wcześniej.

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy