Nowy numer 48/2023 Archiwum

Łukasz Horbacz: rośnie ubóstwo energetyczne

Udział wydatków na zakup węgla w budżetach domowych wzrósł, a to oznacza także wzrost skali tzw. ubóstwa energetycznego - mówił w Radiu eM Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

Łukasz Horbacz   Łukasz Horbacz
O ile w roku 2017 wydatki na zakup węgla wynosiły przeciętnie ok. 11% dochodów gospodarstw domowych, to w ostatnim roku wskaźnik ten wzrósł do 11,5%. Tak wynika z badań, jakie zostały przeprowadzone na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Nie ma co prawda w Polsce oficjalnej definicji ubóstwa energetycznego, ale - jak wyjaśniał w "Rozmowie poranka" w Radiu eM Łukasz Horbacz - przyjmuje się, że granicą ubóstwa energetycznego są wydatki rzędu 10% na wszystkie potrzeby energetyczne, nie tylko na zakup węgla.

Gość Radia eM przypomniał też, że od 4 listopada 2018 r. obowiązują zaostrzone normy sprzedawanych paliw, a od 1 stycznia nowe zasady dokumentacji sprzedaży. Sprzedawcy muszą być czujni, ponieważ łatwo o błąd, a kary są wysokie.

Zdaniem Łukasza Horbacza rok 2019 będzie rokiem come backu polskiego węgla, ponieważ mimo potężnego importu rynek sprzedaży rodzimego paliwa jest coraz bardziej uporządkowany.

Posłuchaj całej rozmowy:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy